دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

 

    چرا زوج ها دعوا میکنند؟

یک نکته مهم: فکر می‌کنید علت دعواهای زن و شوهری را می‌دانید؟
در حقیقت زوج‌ها خود نیز در مورد علت دعواهای زناشویی خود اشتباه می‌کنند. معمولا دعوای آنها بر سر پنج مساله مهم دنیای زندگی مشترک که عبارتند از: پول، رابطه شخصی، تربیت فرزندان، خانواده طرف مقابل و کار منزل، نیست. بیشتر زوج‌ها دعوا می‌کنند زیرا چنین تصور می‌کنند که همسرشان هیچ اهمیتی به احساس آنها نمی‌دهد. دعوای زوج‌ها عموما ناشی از ناامیدی حاصل از دوری عاطفی است.
قطع ارتباط عاطفی زمانی در ارتباط نزدیک و صمیمی پدیدار می‌شود که ترس یا اضطراب یک طرف موجب حس عدم کفایت طرف مقابل می‌گردد.


در کل مردها زمانی که در نقش یک محافظ، سرپرست مالی یا عاشق احساس شکست یا ناکامی داشته باشند (حتی اگر از چنین موقعیت‌هایی اجتناب کنند) حالت عقب‌نشینی خاموش پیدا کرده، شروع به انتقاد می‌کنند، حالت تدافعی می‌گیرند یا طرف مقابل را تحقیر می‌کنند. از سوی دیگر، یک خانم زمانی حالت انتقادی، تدافعی یا تحقیرآمیز به خود می‌گیرد که از مورد آزار قرار گرفتن، انزوا یا محرومیت احساس هراس داشته باشد (یا حتی به آن تهدید شود).

 اگر زوج‌ها متوجه این وضعیت تعاملی ناخودآگاه نباشند،  کم کم باور می‌کنند که همسرشان فردی خودخواه، بی‌عاطفه و بد است و سرانجام از نظر عاطفی از هم جدا می‌شوند، بدون آنکه بدانند و درک کنند که مکانیسم عاطفی ابتدایی مقصر این جدایی است. 

اگر زوج‌ها یاد بگیرند دست از سرزنش طرف مقابل بردارند، می‌توانند همراه با هم این مکانیسم ابتدایی را خلع سلاح کنند، مکانیسمی که حتی پیش از پیدایش گفتار وجود داشته است. این مهم‌ترین نکته‌ای است که زوج‌ها باید همواره به یاد داشته باشند: عدم توافق خود نشانه‌ای از اهمیت دادن است.

  • [ پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۸:٢۸ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
    .: Weblog Themes By SibTheme :.

    درباره وبلاگ

    موضوعات وب
    امکانات وب