دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

بعد از دوهفته در آلمان باشروع تعطیلات مدارس در آن منطقه از آلمان با یک مینی بوس به طرف ایتالیا حرکت کردیم مسافت از رکینگهازن تا تریست ایتالیا 700کیلو متر بود وگذر از جاده های که دو طرفش سر سبز  وپر از درختان سر به فلک کشیده وعبور از مرزهای آلمان واطریش ولهستان بدون هیچ سرعت گیر ومشاهده ایستگاه های سوخت گیری ورستورانهای بین راه وایجاد فضایی برای کودکان  وبزرگسالان جهت آموزش وسرگرمی در رستوران وپیش بینی  از غذا وآب  برای سگ های که احتمالاًدرسفر همراه شما بود دردرب خروجی رستوران و.کانتینرهای که به خودرو های شخصی وصل شده تا خانواده در طول  سفر هزینه هتل نپردازند......دیدنی بود.

                           تصاویری از یک رستوران بین راهی

ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنیا در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است.امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب میشود.نکته جالب در مورد نقشه ی کشور ایتالیا این است که نقشه ی این کشور شبیه چکمه می باشد.

 مساحت آن301,230کیلومتر مربع (5/1 مساحت ایران )وجمعیت آن 58,462,375نفروحکومت آن جمهوری است.عمده ایتالیایی‌ها رومی تبار هستند و زبان‌های رایج در ایتالیا هم تقریبا همگی شاخه‌هایی از زبان رومی بشمار می‌روندو زبان رسمی ایتالیا زبان ایتالیایی است

  پایتخت ایتالیا شهر رم است است که پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا نیز می باشد.ویکی از سه شهر دیدنی ایتالیا می باشد که ما ندیدیم.

رم،فلورانس و ونیز وبسیاری از شهر های دیگر از جمله مقصد های هنری هستند که برنامه های توریستانی راکه به این کشور سفر  می روند  را تشکیل می دهد.

توریسم در عمل یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.

هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند .توریسم در عمل یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده‌است.

 


دیدنی های در ایتالیا:

1-  مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام (به اختصار ICTP) نام مرکزی علمی-آموزشی است که عبدالسلام دانشمند پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک، در سال ۱۹۶۴ در ۱۰ کیلومتری شهر تریست ایتالیا تأسیس کرد. این مرکز تحت توافقنامه سه جانبه میان دولت ایتالیا، یونسکو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) فعالیت می‌کند.

 

   فکر تأسیس‌ این‌ مرکز هنگامی‌مطرح‌ شد که‌ وی‌ در سال‌ 1960 به‌ نمایندگی‌ ازدولت‌ پاکستان‌ در کنفرانس‌ آژانس‌ بین‌المللی ‌انرژی‌ اتمی‌ در وین‌ شرکت‌ کرده‌ بود. او لزوم‌بررسی‌ طرح‌ تأسیس‌ مرکز بین‌المللی‌ برای‌فیزیک‌ نظری‌ را در قطعنامه‌ کنفرانس‌ گنجاند،اما تا تصویب‌ نهایی‌ طرح‌ و تأمین‌ اعتبارچندسال‌ طول‌ کشید. دولتهای‌ عضو سازمان ‌آموزشی‌ و علمی‌ ملل‌ متحد (یونسکو) پیشنهادکمک‌ مالی‌ کردند و از میان‌ این‌ پیشنهادها،دولت‌ ایتالیا با 300 هزار دلار کمک‌ نقدی‌ ویک‌ ساختمان‌ مناسب‌، بزرگترین‌ کمک‌ را دراختیار عبدالسلام‌ قرار داد. مرکز تحقیقات‌فیزیک‌ نظری‌ در اول‌ اکتبر 1964 (10 شهریور1343) آغاز به‌ کار کرد.

 هرسال‌ حدود 1000 فیزیکدان‌از کشورهای‌ پیشرفته‌ و 1000 فیزیکدان‌ ازکشورهای‌ درحال‌ توسعه‌ در مرکز تریست‌پذیرایی‌ می‌شوند و در دوره‌های‌ تحقیقاتی‌،کارگاهها، سمینارها و در برنامه‌های‌ پژوهشی‌،که‌ از دو سه‌ ماه‌ تا یکی‌ دوسال‌ طول‌ می‌کشد، شرکت‌ می‌کنند. به‌ علاوه‌، از محل‌ اهداییه‌ای‌ که‌دولت‌ ایتالیا در اختیار مرکز قرار داده‌، هرسال‌ به‌100 نفر بورسیهایی‌ تعلق‌ می‌گیرد تا بتوانند درآزمایشگاههای‌ کشور ایتالیا به‌ کار فیزیک‌تجربی‌ بپردازند.
نگذارید در آینده‌ بنویسند که‌ درقرن‌ پانزدهم‌ هجری‌ دانشمندان‌ وجود داشتندولی‌ از حاکمان‌ دانش‌ دوست‌ و کمکهای‌بی‌دریغشان‌ خبری‌ نبود.

  2-ونیز

 شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است. شهر ونیز که در ایتالیایی بهش ونزیا میگویند مرکز استان ونتو با جمعیت نفر ۲۷۰۹۵۷ در شمال شرق ایتالیا قرار دارد

ونیز شهری با موزه‌ها، کاخ‌ها، کلیساها و پل‌های تاریخی است. ونیز با این که شهری کوچک است، موزه‌های متعددی دارد که هر کدام درجذب گردشگر موفقند...

 

شهر ونیز هم سطح دریا میباشد و دارای ۱۱۸ جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل میباشند و بعضی دیگر مجزا .

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده .این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو .این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به هم وصل میکند .

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب میایند عبارتند از :

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است .

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است .

تورچلو که گفته میشود قدیمی ترین جزیره در این منطقه میباشد از نظر سکونت .

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول میباشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف میباشد .

ونیز بصورت جزیره‌های کوچک است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها توریست به این شهر میروند از دیدنی‌های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است زیبا ترین مکان دیدنی ونیز از نظر من بود.

                          تصاویری از ونیز و میدان معروف سن مارتین

 

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب