دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
 

بیش از 50 سال از آن کار می‌‌کشید اما ذره‌ای به آن توجه نمی‌‌کنید؛ مانند ستونی شما را نگه می‌‌دارد اما هرگز آن را تقویت نمی‌‌کنید. با آن اشیا و اجسام گوناگون را جابه‌جا می‌‌کنید اما نمی‌‌دانید که چه فشاری بر آن وارد می‌کنید و آن را فرسوده می‌سازید. درباره مفصل حرف می‌‌زنم؛ مفاصل غضروفی که مانند سطح سمباده زده شده در سنین سالمندی و شاید مانند این روزها در دوران جوانی به آرتروز دچار می‌‌شوند


عوامل بروز آرتروز
ژنتیک: میزان بروز آرتروز با مسائل ژنتیکی و نژادی ارتباط دارد.
جنس: بررسی‌ها نشان می‌‌دهد که احتمال ابتلا به این بیماری در خانم‌‌ها بیشتر است.
سن بالا: بزرگ‌‌ترین عامل خطرساز برای استئوآرتریت سن است، به‌طوری که در زنان با سن کمتر از 45 سال فقط دو درصد و در سنین بین 45 تا 64 سال میزان شیوع 30 درصد بوده است و بالای 65 سال این میزان 68 درصد بوده است.
ضربه: ضربه‌های شدید و استفاده مکرر از مفصل نیز از عوامل خطرساز مهم جهت آرتروز هستند.
بی‌‌کفایتی رباط متقاطع قدامی و آسیب منیسک به استئوآرتریت زانو منجر می‌‌شود. اگرچه آسیب غضروف مفصل ممکن است در هر زمان طی آسیب یا بعد از آن به وجود آید، در صورت استفاده از مفصل مبتلا (به‌طور مثال از قبل شکسته) حتی غضروف طبیعی نیز در صورت ناپایدار بودن مفصل از بین می‌رود.
چاقی: چاقی ازعوامل خطرآرتروز در زانو و دست است. تحقیقات نشان داده که کاهش وزن به میزان پنج کیلوگرم، احتمال به وجود آمدن آرتروز علامت‌دار زانو را 50 درصد کاهش می‌دهد.
نقش انار در درمان آرتروز
محققان اعلام کردند که مصرف انار در درمان آرتروز نقش بسیار چشمگیری دارد.
به گزارش پایگاه هلث‌دی‌نیوز، محققان آمریکایی با استفاده از عصاره انار موفق شدند، نوعی آنزیم موسوم به «اینتر لوکین یک‌بی» را که در شروع فرآیند التهابی در غضروف موثر است مهار و از پیشرفت آرتروز جلوگیری کنند. این محققان خوردن انار را برای مهار آرتروز توصیه می‌کنند.
جلبک دریایی و بهبود علائم آرتروز
بهره‌گیری از نوعی مکمل حاوی عصاره جلبک قرمز دریایی میزان درد و التهاب زانو را در مبتلایان به آرتروز زانو کاهش می‌دهد. پژوهشگران از جلبک دریایی برای کاهش علائم مبتلایان به آرتروز زانو بهره می‌گیرند. به نوشته جدیدترین شماره نشریه انجمن تغذیه آمریکا، بهره‌گیری از نوعی مکمل حاوی عصاره جلبک قرمز دریایی میزان درد و التهاب زانو را در مبتلایان به آرتروز زانو کاهش می‌دهد.

[ سه‌شنبه ۱٥ دی ۱۳۸۸ ] [ ۸:٢۳ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب