دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

صنعت کشور اکنون قرار است شوک دیگری را متحمل شود، شوک ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها. در این‌که یارانه حامل‌های انرژی باید هدفمند شود، هیچ کس تردید ندارد، نگرانی‌ها از تاثیرپذیری بخش‌های مختلف از آن است و آنچه موضوع این نوشتار است، بخش صنعت کشور است که به برخی از چالش‌های آن پرداخته می‌شود!


۱) طبق طرح هدفمندی یارانه‌ها قرار است ۳۰ درصد عواید حاصل از طرح به بخش تولید اختصاص یابد. این‌که این مبلغ قرار است چگونه صرف توانمندسازی صنایع شود موضوع بسیار مهمی است، زیرا تاثیرپذیری صنایع مختلف از اجرای طرح، یکسان نخواهد بود و آسیب‌‌پذیری برخی از آنها بالاتر است. اما ملاک درجه آسیب‌پذیری نیز برای پرداخت یارانه معیار مناسبی نیست، زیرا برخی صنایع به دلایل زیادی نظیر مسائل مدیریتی، مسائل کارگری، خطوط تولید فرسوده، تولید کالای فاقد کیفیت نباید مورد حمایت قرار گیرند، اما برخی دیگر زمان مناسبی (همین پنج سال) نیاز دارند تا با تغییر ظرفیت، تغییر الگوهای تولید و در نهایت با طراحی مجدد ساختار، خود را برای تولید با قیمت‌های رقابتی آماده کنند. لذا نحوه اجرای اختصاص ۳۰ درصد منابع حاصل از اجرای یارانه‌ها به صنایع بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.
۲) تجربه تاریخی جهان و حتی کشورمان نشان می‌دهد که دولت هیچگاه بنگاهدار خوبی نبوده و نمی‌تواند تولید رقابتی داشته باشد، به دیگر روی، قیمت تمام شده کالاها و خدمات دولتی در مقایسه با بخش خصوصی بسیار بالاتر است. از این‌رو شایسته است تا شاگرد اول خصوصی‌سازی دولت - وزارت صنایع و معادن - و دیگر متولیان بخش صنعت کشور به سرعت موارد تصدیگری خود را واگذار نماید تا با ترکیب بهینه عوامل تولید، هزینه‌ها کاهش یابد و آسیب ناشی از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی حداقلی شود. البته در این میان باید دولت برای کارگران صنایع برنامه‌های حمایتی نیز داشته باشد.
۳) مدیریت به عنوان گران‌ترین عنصر تولید، نقش مهمی در تولید رقابتی دارد، حال که قرار است وارد تجارت جهانی شویم، قیمت حامل‌های انرژی را آزاد کنیم و در نهایت تولید رقابتی در پهنه جهانی داشته باشیم، باید بتوانیم مدیرانی توانمند را بکار بگماریم. البته در این میان با اجرای بند ۲ خودبه‌خود بخش خصوصی و حتی نهادهای عمومی یردولتی نیز مدیران توانمند را بکار خواهند گرفت

۴)    براساس آمارهای اعلام شده توسط بانک مرکزی سهم ارزش افزوده بخش‌های خدمات، کشاورزی، نفت و صنعت و معدن در تولید ناخالص ملی به ترتیب 8/43، 12، 5/29 و 17 درصد است (آمار مربوط به شش ماه اول سال‌جاری است)، آمار مذکور نشانگر سیطره حوزه خدمات بر سایر بخش‌های اقتصادی است، عموم کارشناسان بر این امر متفق‌القولند که اثر آزادسازی قیمت‌ها بر روی بخش صنعت بسیار فراتر از بخش خدمات خواهد بود، باید به‌گونه‌ای تدبیر شود که این امر موجب فرار سرمایه‌ها از بخش مولد صنعت به بخش بازرگانی یا خدمات نشود.

[ یکشنبه ٢٧ دی ۱۳۸۸ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب