دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

گشایش‌ بزرگ‌ترین نمایشگاه تاریخ جهان
بزرگ‌ترین نمایشگاه جهان با شعار شهر بهتر، زندگی بهتر و با حضور رهبران چین و شماری از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان‌ در شانگهای چین گشایش یافت.    
نمایشگاه جهانی شانگهای شش ماه دایر خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که در شش ماه آینده حدود 70 میلیون نفر از این نمایشگاه دیدن کنند که پنج میلیون نفر آنان خارجی خواهند بود.  به گزارش منابع خبری، زمینی به مساحت پنج کیلومتر مربع در دو سوی رودخانه‌هوانگپو به این نمایشگاه اختصاص داده شده است و بر این پایه می‌توان گفت که در تاریخ 159 ساله‌نمایشگاه‌های جهانی، نمایشگاه امسال در شانگهای بزرگ‌ترین است. هزینه‌ساخت این نمایشگاه 40 میلیارد یورو برآورد می‌شود و این رقم خود یک رکورد به شمار می‌رود.آلمان در این نمایشگاه حضوری چشمگیر دارد و از این بابت 50 میلیون یورو هزینه کرده است.

گردشگری مجازی در اکسپوی شانگهای

یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد اکسپوی شانگهای این است که اگر موفق نشدید یا این امکان برای شما وجود نداشت که به شانگهای سفر کنید تا بیننده زیبایی‌های چنین نمایشگاه باشکوهی باشید، می‌توانید از طریق یک سایت اینترنتی که بخش‌های مختلف نمایشگاه را به صورت آنلاین به نمایش درمی‌آورد سری به اکسپوی 2010 شانگهای بزنید و از نزدیک بیننده قسمت‌های مختلف نمایشگاه باشید. این نخستین بار است که می‌توانید به کمک یک نسخه آنلاین اینترنتی از یک نمایشگاه بازدید کنید. اگر شما هم علاقه‌مند به بازدید از این نمایشگاه هستید، می‌توانید گردشگری مجازی از طریق سایت http://en.expo.cn را تجربه کنید و از امکانات این سایت آنلاین برای بازدید از غرفه‌های مختلف نمایشگاه استفاده نمایید.

 


نمایش فناوری‌های سبز در غرفه اصلی نمایشگاه

از آنجا که اکسپوی جهانی 2010 شانگهای پنجره‌ای به سوی آینده است، طراحی غرفه‌ها نیز بر همین اساس انجام شده و بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه فناوری غرفه‌هایی را طراحی کرده‌اند که براساس آخرین فناوری‌های روز دنیا بوده و اغلب در آنها از فناوری‌های سبز دوستدار محیط زیست بهره گرفته شده است که دنیای امروز در تلاش برای جایگزینی این انرژی یعنی انرژی‌های سبز با دیگر انواع منابع انرژی است که استفاده از آنها کم‌کم به دست فراموشی سپرده می‌شود.

در این نمایشگاه غرفه‌ای به عنوان غرفه مشترک میان همه کشورهای شرکت‌کننده در نظر گرفته شده است که مجهز به آخرین فناوری‌های زیست‌محیطی است و انرژی مورد نیاز همه بخش‌های آن از طریق انرژی خورشیدی و همچنین انرژی حاصل از بارش باران تامین می‌شود. فضای داخلی این غرفه را مجموعه‌ای از دیوارهای روان تشکیل می‌دهند و هیچ اثری از دیوارهای ثابت مشابه آنچه در ساختمان امروزی از آنها استفاده می‌شود در این غرفه دیده نمی‌شود. این دیواره‌ها با استفاده از شکل‌دهی فضایی به شبکه‌ای از لامپ‌های LED ساخته شده‌اند. استفاده از سیستم‌هایی که برای شبیه‌سازی مه به کار می‌روند، این امکان را فراهم کرده است که بتوان در مدت زمان کوتاه چند لحظه‌ای، شکل ظاهری ساختمان را تغییر داد. این غرفه مجهز به یک سلول خورشیدی به مساحت 1600 مترمربع است که انرژی حرارتی را جمع‌آوری کرده و علاوه بر این که از آن برای تهویه فضای داخلی نمایشگاه استفاده می‌کند از انرژی خورشیدی به دام انداخته به عنوان منبعی برای تولید انرژی الکتریکی که از قابلیت تجدید برخوردار است نیز بهره می‌گیرد. جالب است بدانید نمای بیرونی این ساختمان از لوله‌های شفافی از جنس پلی کربنات ساخته شده که از CD‌های بازیافتی تهیه شده‌اند. این ساختمان این قابلیت را دارد که قطرات آب باران را جمع‌آوری کرده و با به حرکت درآوردن آن انرژی لازم برای تامین مصرف انرژی روزمره و همچنین سیستم تولیدکننده مه را فراهم کند. این در حالی است که چرخش آب در این سیستم علاوه بر این که سبب تهویه و تنظیم دمای هوا خواهد شد، می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوا در فضای داخلی ساختمان داشته باشد.

غرفه انگلیس ابری از فیبرهای نوری

از آنجا که لندن به عنوان سبزترین شهر دنیا شناخته شده است، غرفه کشور انگلیس به گونه‌ای طراحی شده که بتواند نشان‌دهنده قدمت کهن این کشور در بهره‌گیری از طبیعت در شهرهای بزرگ باشد. در مرکز این غرفه ساختمان 6 طبقه‌ای قرار دارد که از 60 هزار میله شفاف ساخته شده است. این میله‌ها حاوی رشته‌هایی از فیبرهای نوری هستند و در اثر وزش باد به حرکت درمی‌آیند. فیبرهای نوری، در طول روز نور طبیعی را از محیط جذب می‌کنند و به کمک نور جذب شده فضای داخلی را روشن می‌کنند، اما هنگام شب نور فضای داخلی را به محیط اطرافشان منتقل می‌کنند که سبب درخشش این ساختمان در فضای محل برگزاری نمایشگاه می‌شود. غرفه‌ انگلیس به عنوان بهترین غرفه اکسپوی 2010 از نظر شکل ظاهری شناخته شده است که چشم هر بازدیدکننده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

این ابر نوری که مساحت آن حدود 6 هزار مترمربع است از نظر شکل ظاهری شبیه به یک کاغذ کادوی از هم باز شده است که نمادی از هدیه‌ای از کشور انگلیس به چین خواهد بود. ساخت این بنای دیدنی بیش از 22 میلیون دلار هزینه  در برداشته است. در فضای داخلی این غرفه در انتهای داخلی هریک از میله‌های شفاف شیشه‌ای که در ساختار آن به کار رفته است دانه‌هایی از گیاهان مختلف قرار گرفته و به این ترتیب بانک جامعی از انواع مختلف بذرها و دانه‌های گیاهان در آنجا جمع‌آوری شده است که آرشیو زنده‌ای از انواع گیاهان مختلف است. جالب است بدانید که قرار گرفتن این میله‌های شفاف شیشه‌ای در قسمت‌های مختلف نمای داخلی، بیش از یک سال طول کشیده و تمام کار توسط افرادی انجام شده است که هریک از آنها را با دست در محلی که برای آنها در نظر گرفته شده بود قرار داده‌اند. پس از پایان نمایشگاه، اجزای ساختمانی این بنا به مدارسی در انگلیس و چین اهدا خواهد شد.

چین، ملکه دنیای شرق

غرفه چین به عنوان میزبان برگزاری اکسپوی 2010 ملکه دنیای شرق نامگذاری شده است. ارتفاع ساختمان اصلی این غرفه 63 متر و حدود 3 برابر ارتفاع غرفه کشورهای دیگر است و ساخت آن حدود 220میلیون دلار هزینه در برداشته است. از آنجا که سقف این بنا به گونه‌ای روی قسمت اصلی ساختمان که شهر سرخ ممنوعه نامگذرای شده قرار گرفته است که معلق به نظر می‌رسد و شبیه به یک تاج است، این غرفه را ملکه شرقی نام نهاده‌اند. یکی از اصول سنتی ساختمان‌سازی در کشور چین که قدمتی 3000 ساله دارد، استفاده از گیره‌های چوبی است که می‌تواند سقف یک ساختمان را بدون استفاده از قطعاتی برای اتصال آن به قسمت اصلی ساختمان روی آن نصب کند. به این ترتیب علی‌رغم این‌که این دو قسمت به هم متصل هستند، به نظر می‌رسد هیچ ارتباطی بین بدنه ساختمان و سقف آن وجود نداشته و سقف ساختمان به طور معلق روی بدنه آن قرار گرفته است.

نمایش سازه‌های مسکونی در غرفه اسپانیا

این غرفه یکی از بزرگ‌ترین غرفه‌های نمایشگاه شانگهای است که از سبدهای حصیری ساخته شده که از مهم‌ترین صنایع‌دستی این کشور محسوب می‌شود. نمای اصلی ساختمان از حصیرهایی که بافته شده از الیاف چوبی است پوشیده شده است این در حالی است که دیگر قسمت‌های ساختمان این غرفه که از شکل ظاهری بسیار زیبایی برخوردار است از موادی بادوام‌تر مانند چوب نی‌خیزران ساخته شده و صفحات هندسی به کار رفته در نمای خارجی آن نیز از کاغذهای نیمه‌شفاف تهیه شده است. این طرح نشان می‌دهد کشور اسپانیا سنت و مدرنیته را درهم‌آمیخته است تا در عین حال که از موادی ساده برای ساختمان‌سازی استفاده می‌کند ـ که از نظر زیست‌محیطی هیچ آلودگی‌ای را به همراه نخواهند داشت ـ‌ نماهایی بسیار جذاب و دیدنی را که نمادی از اوج شکوفایی فناوری‌های نوین در عرصه ساختمان‌سازی است به تصویر کشند.

آلمان در یک ساختار سه‌بعدی

این غرفه که در مساحتی به اندازه 5700 مترمربع بنا نهاده شده، یکی از بزرگ‌ترین غرفه‌های اکسپوی 2010 است که همزمان 39 تا 46 هزار نفر می‌توانند از آن دیدن کنند. این ساختمان در حقیقت یک مجسمه‌ سه‌بعدی است که متشکل از 4 ساختار مجزا بوده و در 13 قسمت مختلف و مجزا 13 موضوع مختلف را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است. در هریک از قسمت‌های مختلف غرفه آلمان تنوع و گوناگونی زندگی شهری در این کشور به تصویر کشیده شده است. جالب این‌که در هریک از این قسمت‌ها داستانی درباره یک جوان آلمانی که می‌خواهد کشورش را به یک خانم چینی معرفی کند روایت می‌شود که همزمان تصاویر پویانمایی مرتبط با آن نیز به نمایش درخواهد آمد تا این‌که در پایان و در آخرین بخش از این غرفه این دو جوان به صورت اجرای زنده قسمت پایانی داستان را برای بازدیدکنندگان در قالب یک نمایش، اجرا می‌کنند.

[ یکشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب