دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
 
 
انرژی خورشیدی یکی از ارزنده‌ترین منابع انرژی در دنیاست و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند سبب کاهش وابستگی کشورهای دنیا به منابع انرژی وارداتی شود. قاره آسیا به دلیل موقعیت جغرافیایی خود بهره زیادی از نور خورشید می‌برد و به همین دلیل هم ذخیره انرژی خورشیدی و استفاده از آن در فعالیت‌های صنعتی مختلف به خصوص تولید برق یا تامین انرژی موردنیاز برای حرکت خودروها یا شارژ باتری‌ها برای این قاره اهمیت بیشتری دارد‌.    
با بحرانی شدن وضعیت جو زمین در اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای موضوع استفاده از منابع انرژی پاک در جهان اهمیت بیشتری پیدا کرد. هم‌اکنون ‌اکثر سازمان‌های جهانی در تلاش هستند تا انرژی‌های پاک را جایگزین انرژی‌های آلاینده کنند تا از بدتر شدن وضعیت جو زمین جلوگیری کنند. بانک توسعه آسیا در گزارش اخیر خود در مورد دلیل اهمیت قاره آسیا در استفاده از انرژی‌های غیر آلاینده می‌گوید: قاره آسیا پر جمعیت‌ترین قاره دنیاست و با سرعت زیادی در مسیر صنعتی شدن گام بر‌می‌دارد. استفاده از منابع سوخت‌های فسیلی و آلودگی‌های ناشی از آن سبب شد تا توجه بیشتری به سوخت‌های پاک شود‌. از طرف دیگر منابع سوخت‌های فسیلی تمام شدنی هستند به همین دلیل دانشمندان به دنبال استفاده از ذخایر احیا شدنی هستند‌. از مهم‌ترین و پاک‌ترین ذخایری که در سال‌های اخیر شناخته شده است می‌توان به انرژی خورشیدی و بادی اشاره کرد‌. ساخت توربین‌های بادی در کشورهای مختلف دنیا استفاده از انرژی حاصل از آن در بسیاری از کشورهای دنیا رواج پیدا کرده است ولی هنوز سرمایه‌گذاری کافی برای استفاده از انرژی خورشیدی انجام نشده است.‌

این انرژی که ارزان‌ترین و پاک‌ترین انرژی دنیا است در قاره آسیا بسیار نا‌شناخته است و ما در نظر داریم با سرمایه‌گذاری در این بخش ضمن معرفی انرژی خورشیدی زمینه را برای بهره‌برداری آسیایی‌ها از این منبع فراهم کنیم. رییس بانک توسعه آسیا تاکید کرد این مرکز تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شرکت‌های خصوصی دارد زیرا بر این باور است راندمان کاری در واحدهای خصوصی بیشتر از واحدهای دولتی است.
رییس بانک توسعه آسیا در این مورد گفت: 9 میلیارد تخصیص داده شده توسط بانک توسعه آسیا برای تکمیل پروژه‌ تولید سه هزار مگاوات برق با کمک انرژی خورشید تا سال 2012 میلادی است و اگر در این قاره پروژه‌های تازه‌ای تعریف شود بانک توسعه آسیا نیز تامین مالی آنها را بر عهده می‌گیرد.درحال حاضر بانک توسعه آسیا 70 میلیون دلار کمک مالی به کارخانه تولید 73 مگا وات برق با انرژی خورشیدی در تایلند ارائه داده است که بزرگترین واحد تولید برق با کمک انرژی خورشیدی در آسیا ست. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 میلادی انرژی خورشیدی هشت درصد از کل انرژی مصرفی دنیا را به خود اختصاص دهد ولی سهم انرژی خورشیدی در قاره آسیا تا سال یادشده تنها دو درصد خواهد بود‌.    

امید است که کشور جمهوری اسلامی ایران همگام با استفاده از انرژی هســــــــته ای از انرژی خورشیدی استفاده نماید ودومین کارخانه تولید برق با انرژی خورشیدی با همکاری بانک توسعه آسیا د ر ایران تاسیس شود.

و به امید روزی که جهان دست از اعتیادش به نفت بردارد واز منابع انرژی بدون مضرات استفاده کند .

 

 

 

[ یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩ ] [ ٩:٠٠ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب