دریا
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

                    

ماریو بارکاس یوسا  نویسنده پرویی برنده جایزه نوبل ادبیات 2010 شد.

یوسا نویسنده٧۴ ساله  متولد شهر آرکوپای پرو است.

سخنگوی نوبل درباره آثار یوسا در حالی که نوشته‌های او را با ویکتور هوگو نویسنده بزرگ اجتماع‌گرای فرانسوی مقایسه می‌کرد، گفت: «یوسا نویسنده‌ای است که دلمشغولی‌اش جامعه است... او بر این باور است که وظیفه اصلی یک نویسنده سرگرم کردن خواننده نیست؛ بلکه باید به خواننده راه را نشان بدهد، حقیقت را بگوید؛ سوال کند، و وجدان آگاه جامعه باشد.»

به نظر یوسا  ادبیات به زندگی کمک می‌کند و شکاف‌ها و کمبودهای زندگی را با تخیل و ابداع پر می‌کند. نوشتن نوعی آزادی بیان است. باید به کسانی که ادبیات را تفنن و تفریح می‌دانند؛ بگویم که سخت در اشتباه‌اند، چرا که ادبیات مسوولیت‌های بزرگ سیاسی، اجتماعی و زیبایی‌شناسی را بر دوش دارد.»

او در آثارش از دردی مشترک می‌گوید و معتقد است داستان و رمان می‌تواند به مردم جهان کمک کند تا جهان را بشناسند. و  با اهدای جایزه نوبل جهان نیز از او تقدیر کرد. .

 


دغدغه یوسا کل آمریکای لاتین و حتی جهان است. «جنگ آخر زمان» او در برزیل می‌گذرد و «سوربز» در جمهوری دومنیکن. در جدیدترین کتابش با عنوان «رویا سلت» که به زودی منتشر می‌شود هم او به سراغ کنگو رفته و از مبارزات یک ایرلندی برای رهایی این کشور از بار استعمار بلژیک سخن گفته است.

 او بیشتر به ادبیات واقع گرا گرایش دارد و رمانهایش بر بستری تاریخی استوار است، اما آثارش ادبیات ناب است نه کتاب تاریخی. برای او تاریخ محملی است که می‌توان مشکلات انسان را با آن بیان کرد. در کتاب «سور بز»   او از دیکتاتوری دومنیکن سخن می‌گویدوبرای نوشتن رمان رویای سلتی سفری به کنگو کرد و به روستاهای دوره افتاده رفت تا با زندگی واقعی مردم  از نزدیک روبه رو شود.

یوسا یک نوسنده انتقادی است ویکی ازبزرگترین و ماجراجوترین نویسندگان جهان می باشد در انتخابات ریاست جمهوری سال 90رسماً نامزد این سمت شد.او هیچوقت بد بین نیست و از سیاست خسته نمی‌شود. و با بدبینی که در روشنفکران و فعالان در کشورهای تحت سلطه دیکتاتوری رسوخ می‌کند، مخالف است. او معتقد است وقتی طبقه متوسط جامعه دچار انفعال شود، کارایی‌اش را در انجام کارها و تغییر دادن محیط‌ از دست می‌دهد

 

 پیام تبریک رئیس‌جمهور پرو آلن گارسیا  به ماریو بارگاس یوسا برای دریافت جایزه نوبل :

گارسیا در پیام تبریک گفت: «این یک روز بزرگ برای پرو و عملی بزرگ و عادلانه در حق یوسا است» در حالی که یوسا یک ماه پیش رئیس‌جمهور پرو را به سختی شماتت کرده بود و تصویب یک قانون جدید را که کشتارگران 2 دهه جنگ داخلی را می‌بخشید، نقض حقوق بشر خوانده بود وبا اعتراض او، رئیس‌جمهور این قانون را دوباره به کنگره برد و کنگره تصویب آن را رد کرد. او اخیرا با حمایت خود موجب ساخت موزه‌ای به یاد نزدیک به 70 هزار مردم سرزمینش شد که در جنگ‌های داخلی 20 ساله ‌کشته شدند.

 او  اکنون به عنوان استاد مهمان  درترم جدید  دانشگاه پرینستون نیوجرسی نیویورک حضور دارد و برای دانشجویان از ادبیات می‌گوید. او در مصاحبه‌اش گفت: خودم را شهروند جهان می‌دانم و فکر می‌کنم این مساله به خوبی دیدگاه من را نسبت به جهان نشان می‌دهد و همچنین نظر من را نسبت به آنچه ادبیات باید باشد.

 

 

[ سه‌شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ] [ دریا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب