کیارستمی هنرمندی بی سرو صدا وبی ادعا

دیواری نیست که انتهایش دری نباشد.

 


 • کیارستمی در آستانه برگزاری نمایشگاه دیوار در گالری شماره 10 واقع در میدان ونک انتخاب سوژه های چون جاده ،دیوار ،پنجره وچشم اندازهادر عکسهایش می گوید:

 • من 32 سال پیش، عکاسی را با طبیعت شروع کردم، برای فرار از شهر و مناسبت‌های شهری و دوری از شهرنشینی. بله، برای فرار از شهر بوده است. بهتر است یکی، دو تا از عکس‌ها خالی از انسان باشد؛ هرچند در عکس‌هایم رد پای انسان هم هست. «نکته مهم در این عکس‌ها، وجه نشانه‌شناسانه آنهاست. شما در این عکس‌ها چیزی را می‌بینید که در آنها نیست و به شما شهادت می‌دهد. می‌توانید در آن طرف، دیوار را حس کنید. گاه از روی سایه گل و گیاهی که روی دیوار منعکس شده آن طرف آن را احساس می‌کنید. اعجاز نور و سایه‌هاست. من فکر می‌کنم باید سراغ زیبایی‌ها رفت. نباید سراغ پیچیدگی‌ها برویم. پیچیدگی‌ها را ما می‌سازیم.

 

در عکس‌های مجموعه «دیوار»، که برخلاف دیگر عکس‌های کیارستمی موضوع آن طبیعت نیست، باز هم توجه این هنرمند به طبیعت بخوبی دیده می‌شود. این‌جا نیز کیارستمی از طبیعت حرف می‌زند. اما طبیعتی که بر چهره دیوار منعکس است، طبیعتی که به شکل برگ‌ها و ساقه‌های بوته‌ای بر دیوار دیده می‌شود یا بر دیوار سایه انداخته است.

دیوار برای او بن بست نیست .دیوار را به عنوان دیوار نمی بینم چون معتقدم دیواری نیست که دری در انتهایش نباشد. 

 

 •  مدت‌هاست که در محدویت ها کار می کنم.
   
  با محدودیت‌ها کنار می‌آیم و از خلال آنها، به خلاقیت تازه‌ای می‌رسم. 14 سال است که در سینمای ایران سودم تنها 250 هزار تومان بوده است.  با این حال او هنرمندی است که از دل همین محدودیت‌ها به موفقیت‌های متعدد جهانی رسیده.
  کیارستمی و ساخت فیلم ارزان
   یکی از شانس‌های بزرگ‌ام همیشه این بوده که زمانی کارم در سینما تعطیل شده که اندک پولی از فیلم‌هایم مانده است. این مساله مهمی است کسی نیامده این روش را یاد بگیرد که فیلم ارزان بسازد. بودجه ساخت «رونوشت برابر اصل»، 5/4 میلیون یورو بود. اما من با 2/2 میلیون یورو کار را تمام کردم، آن هم ظرف 25 روز. اگر بخواهید مستقل باشید باید خودکفا باشید. برای همین، هنوز تهیه‌کننده فیلم‌های خودم، خودم هستم.

 

ت

/ 3 نظر / 12 بازدید
یک هوادار

به زودی یک فول البوم از یک خواننده گمنام (مرتضی ابراهیم پور) بازار ساکن موسیقی ایرانی را به جنبش وا می دارد ملودی ها و ترانه های فوق العاده این آهنگ همراه با صدای جذاب این خواننده به زودی شما را با دنیائی دیگر از هنر صدا مواجهه خواهد ساخت به زودی با شما جهت معرفی بیشتر همراه خواهیم شد