چیستا یثربی: کسی وقت کتاب خواندن ندارد! به قول گونترگراس؛ هرکسی نمی‌تواند از کتا

چیستا یثربی از زنان مطرح و پرکار، با توانایی‌‌های متفاوت در زمینه نویسندگی، نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی تئاتر و شعر است. او متولد 1347 تهران است و در کنار فعالیت‌های فوق به تدریس در دانشگاه، ترجمه و نقد نیز اشتغال دارد.

خلاصه ای از گفتگو با او درباره نمایشها وکتابهایش

«اتاق تاریک برای من خیلی با ارزش است. این نمایش حاصل 15 سال اخیر زندگی من و مشکلات و ضربه‌هایی‌ست که از این‌طرف و آن طرف متحمل شده‌ام. اتاق تاریک، شاید خیلی غمگین به نظر برسد اما برای من خود زندگی ا‌ست.» 
«از «دعوت» به بعد، تصمیم گرفتم با جریان‌های زشت موجود در دنیای هنر، درست مثل خودشان برخورد کنم. پیش از آن همه به انرژیک بودن و حس همکاری در من اذعان داشتند، اما من امروز آدم دیگری هستم و خواسته‌های درونی‌ام را با شیوه‌ای جدید که ظاهری متناقض با درونم دارد، دنبال می‌کنم.»
هیچ‌کس از رک‌گویی‌های من دل خوشی ندارد، «من نمی‌توانم حقایق تلخ را ببینم و سکوت کنم. رک‌گویی یکی از عناصر درونی من است و همانگونه که در «اسرار انجمن ارواح» به شخصیتی در وادی هنر اشاره کرده‌ام که در خانه‌های تریبلکس زندگی می‌کند، بازهم به دنبال افشاگری و انعکاس حقایق هستم. حتی در تئاتر اتاق تاریک نیز این رویکرد وجود دارد.» 
«نگارش کتاب بعدی‌ام با نام «چیز‌هایی که نباید می‌دیدم» به پایان رسیده‌ ولی هنوز آن را به ناشری نسپرده‌ام. در این کتاب من افشاگری‌های گسترده‌ای در مورد جریان‌ها و افرادی که عمری در برابر اذهان عمومی به عوام‌فریبی پرداخته‌اند، خواهم داشت. برایم مهم نیست که به چه کسانی بربخورد. من خیلی از حقایق را در طول این سال‌ها دیدم، که نباید می‌دیدم. اگر نگویم‌شان، می‌میرم!» 
از انگ فمنیست خوردن خسته ام «در طول این سال‌ها از دست خیلی‌ها کشیده‌ام و از توهین به‌رنج آمده‌ام. هرچند که هرگز متوقف نشدم و همواره هر کاری را که دلم خواسته ساخته‌ام، اما باید چهره واقعی عوام‌فریبانی که در تعاملات کثیفی بر اموال خود افزودند و برای مردم نقش انسان‌های مثبت را بازی‌کردند، فاش شود. آن‌هایی که امروز نشسته‌اند و با تکیه بر تمول‌شان سفارش کار می‌دهند.» 
معیشت در شرایط دشوار بهانه موجهی‌ست که بر آنان خرده نگیریم. او می‌گوید: «مردم دوست دارند پای تلویزیون لم بدهند و چای و قهوه بخورند. کسی وقت کتاب خواندن ندارد! به قول گونترگراس؛ هرکسی نمی‌تواند از کتاب لذت ببرد.»
«مردم ترجیح می‌دهند به جای یک کتاب، نیم کیلو گوشت بخرند. ما در نوعی تاریکی فرو رفته‌ایم. حتی من و امثال من نیز به نحوی دیگر! و تئاتر «اتاق تاریک» هم از این تاریکی برآمده است.»

/ 0 نظر / 25 بازدید