«عشق» احصایی 458 هزار دلار چکش خورد

 حراج امسال کریستی١، حراج اعداد و ارقام نبود، حراج شگفتی‌ها بود.                     خبری از رکوردهای آن‌چنانی میلیونی نبود، نه برای ایرانی‌ها نه برای عرب‌ها. اما در عوض شگفتی‌ها زیاد بودند. «حراج کریستی» یکی از مهم ترین حراج های جهان ،که مثل هر حراج دیگری هم برای مجموعه‌داران و گالری‌داران جذابیت دارد هم برای خبرنگاران و حتی مخاطبان عام هنر.

 «یوس پیلکانن» که پشت پیشخوان جدید چوبی قهوه‌ای رنگ ایستاد و چکش مشکی رنگ معروف‌اش را بالا برد، نفس‌ها در سینه حبس شد. نگاه‌ها به نمایشگری دوخته شد که پشت سر یوس، آثار عرضه شده و رقم چکش خوردن‌شان را نشان داد. سه ساعت نفس‌گیر گذشت. عاقبت ماراتن رقابت ایران با 10 کشور دیگر که «جهان عرب» می‌نامند‌شان پایان پذیرفت. حالا دیگر همه می‌دانند که خریداران عرب هم تعدادشان بیشتر است و هم زیاد اهل ریسک کردن هستند. هنرمندی مصری به‌نام عبدالهادی الجزار که سال 1965 در 30سالگی درگذشته، با اثری به نام ماهیگیری به رکورد 740 هزار دلاری رسید. بعد از او هم یک هنرمند فقید دیگر از عراق به‌نام جواد سلیم با مجسمه‌ای کوچک به‌ نام «فیگور استاد» به رکورد 662 هزار دلاری و عاقبت هم محمد احصایی با تابلوی «عشق» به رقم فروش 458 هزار دلاری رسید. البته در این بین سازمان مستقل«Edge of Arabia» هم اثری را با مقاصد خیرخواهانه عرضه کرد که متعلق به هنرمندی عرب به‌نام عبدالناصر غرام است. این اثر به مبلغ 840 هزار دلار به فروش رفت و چون با اهداف خیرخواهانه عرضه شده و عواید فروش آن صرف امور خیریه می‌شود، به شکل جداگانه ارایه شد و مسوولان حراج، هم از هنرمند و هم سازمان متولی این حرکت انسانی قدردانی کردند. این اثر، چیدمانی بزرگ از جنس مس و چوب است که «پیام ، پیام‌رسا» نام دارد.

مایکل جها (مدیر خاورمیانه موسسه کریستی)با این نگاه کلی موافق است که هنر معاصر   این روزها بهتر از هنر مدرن می‌فروشد و جایگاه مناسب‌تری در عرصه تبادلات هنری پیدا کرده.

آخرین شگفتی‌ساز این حراج، یک جوان 36 ساله لبنانی به‌نام ایمن بعلبکی است که اثرش 200 هزار دلار فروخته می‌شود؛ همان اثری که مبارزی عرب را با چهره‌ای پوشیده نشان می‌دهد. نقاشی، شبیه پوسترهای سیاسی است و پیام روشنی در بحبوبه انقلاب‌های عربی دارد. با این که این نقاشی قبل از انقلاب‌های تونس و مصر کشیده شده، اما گفته می‌شود نمادی از انقلاب مردم این کشورهاست. نقاشی، «بگذار هزاران گل بشکفد» نام دارد. بعد از این فروش موفق که نام خریدارش اعلام نشد، حاضران سالن دقایقی به احترام هنرمند و خلق این اثر، برایش کف زدند، امسال می‌شد گفت، نسیم انقلاب‌های عربی به کریستی هم وزیدن گرفته است.

 

١- حراج کریستی خاورمیانه سالانه دوبار توسط خانه حراج کریستی در دبی برگزار  و عمدتا آثاری از هنر معاصر کشورهای خاورمیانه در آن عرضه می‌شود

 

 

/ 0 نظر / 28 بازدید