سفر به آلمان (2)

نکات جالب دراین سفر بسیار بود وبه قول جلال احمد در نامه ای به همسرش سیمین دانشور که جهت ادامه تحصیل به امریکارفته چنین می نویسد.

 ...هیچ می دانی که یک همچه سفری چقدرتو را کامل خواهد کرد؟ من بدبخت که اینجا بالاخره ماندنی شدم ولی اصلاً توبگذار چشمهایت از دنیا پر بشود.آدم هر چه بیشتر ببیند و بیشتر بشنود و بیشترتجربه  کند، بیشتر عمر کرده است

 

یک تجربه سخت:

به عیادت یک خویشاوند ایرانی که حدود بیست سال پیش به آلمان مهاجرت کرده و6 سال است که با بیمارام اس در بستر بیماری قرار گرفته در شهر اسن رفتیم 

 او در حال حاضر به فلج کامل اعضا دچار شده وفقط با حرکت پلکهای چشمهایش بر روی حروفی که به او نشان داده میشودسخن میگوید وتغذیه او توسط یک دستگاه انجام میشودو هزینه دارو وغذای او که غذای فضانوردان است در ماه به هزاران یورو میرسد.سه پرستار در سه نوبت از او پرستاری می کنند.یکی از پرستاران او ایرانی است وبا هماهنگی قبلی با اینکه زمان ملاقات در شیفت ایشان نبود فبل از ما آمده بودند تا شاید تحمل این دیدار از یک مرد جوان بیمارآشنا را برای ما آسانتر کنند

وقتی از پرستار ایرانی از خدمات کشور  آلمان به ایشان پرسیدم اعلام نمود همه هزینه ها از طرف دولت آلمان پرداخته می شود و چون او دوست نداشت در موسسات مخصوص نگهداری سالمندان که در آلمان وجود دارد بستری شود برای او خانه ای بسیار خوب اجاره و هزینه اجاره ،آب ،برق و... را دولت پرداخت می کند در ضمن یکسال است که لب تاب مخصوص این گونه بیماران که بسیار گران می باشد خریداری وبه منزل فر ستاده اند  ولی خود بیمار علاقه ای به استفاده از این دستگاه را ندارد.

بعد از دو ساعت که سعی شد در فضای شاد وبامزاح وشوخی همراه باشدمنزل بیمار را به امید دیدار دوباره ترک کردیم در حالی که از این همه دست ودلبازی دولت آلمان برای نگهداری  چنین بیمار مهاجری در حیرتم!!!! 

چند تجربه زیبا

1-یک روز صبح  با یک خانم ایرانی مقیم آلمان از یک موزه نقاشی وعکاسی در شهر اسن بازدید کردیم در ابتدا ورود به موزه دستگاهی در اختیار شما گذاشته می شدتا با وارد کردن شماره تابلو ی مورد نظر توضیحات لازم  در مورد نقاش ،موضوع نقاشی و...توسط گوشی برای شما گفته شود در هر اتاقی 6 الی 7 تابلوی نقاشی به دیوار نصب شده بود دروسط بعضی از سالن ها مجسمه های قرار داده  در چند سالن نقاشی های که شامل خطوط سیاه وسفید واشکال هندسی  مربوط به نقاشان معاصر به دیوار نصب شده بودکه من متاسفانه از آن چیزی نمی فمیدم  وبعد نما یشگاه عکس و بازدید از فروشگاه وترک موزه بعد از سه ونیم ساعت   در حالی که سکوت حاکم در موزه و مشاهده افراد قد بلند که بایونیفورم خاص  از این نقاشی هاکه مجهز به سیستم حفاظت الکترونیکی  بودندبا دقت زیادی مراقبت می کردند برایم جالب و این همه اهمیت در نگهداری آثار نقاشی هنرمندان قدیمی و معاصر وگرامی نگهداشتن هنرمند وآثار آنها  ستودنی بود.

 

2-در یک دوره آموزشی برای افراد جویای کار در آلمان به عنوان مهمان شرکت کردم این دوره چهار ماهه  بوده وافراد پس از ثبت نام وبراساس نوبت برای شرکت در دوره دعوت بعمل می آید  وافراد پس از پایان دوره  با دریافت کارت وارائه آن اولویت بیشتری برای استخدام خواهند داشت. در این کلاس حدود 15 نفراز ملیت های مختلف ودر سنین 23 الی 56 سال حضور داشتند . معلم آن روز یک دختر زیبای روسی بود که مدت 6 سال بود که در آلمان زندگی می کرد ودر رشته تاریخ زبان شنا سی تحصیل کرده بود واز روند آموزش عالی در آلمان در مقایسه با روسیه تعریف می کرد. برگزاری این دوره مجانی بود.ومراحل آموزش آن زبان آلمانی و به کار گیری کامپیوترو استفاده از نرم افزار بود.

در کلاس کنارم یک خانم افغانی  که23 سال سن داشت نشسته.او دارای سه فرزند ومدت سه سال بود که به آلمان مهاجرت کرده بود .در پایان کلاس که در آخرین روز قبل از شروع تعطیلات مدارس وآن دوره بود  همه پول گذاشتند و در همان کلاس با  نان باکت و کره وکالباس ......باهم نهار خوردیم وسپس خداحافظی تا یکماه  دیگه که دوباره در کلاس  شرکت کنند.

 

3- شرکت در قابلمه پارتی:

مهمانی به این شکل بود که از همه ایرانیان مقیم آن منطقه  برای اولین بار دعوت بعمل آمد تا با قابلمه های غذای خود  در مکانی که اجاره شده بود در شب مشخصی حضور یابند . وقتی ما رسیدیم میز را با شکل زیبایی آراسته بودن وروی آن از هرغذا که خواسته باشید از دلمه برگ مو وآش رشته ولوبیا پلو وغیره وجود داشت بعد از شام یک آقا وخانم پس از خوش آمد گوی به همه مهما نان از تشکیل موسسه ایرانیان  برای ایجاد وحدت ایرانی های آن منطقه وترویج  آداب ورسوم ایرانی خبر داد و ضمنا از همه در چگونگی ادامه اینگونه برنامه ها نظر خواهی شد  و برنامه با پخش موسیقی ایرانی ورقص چند نفر از مهمانان به پایان رسید.

/ 1 نظر / 29 بازدید