کاری که هیات‌های دیپلماتیک از آن عاجزند!

 • نامه «مریل استریپ» به «اصغر فرهادی»:

 •  یکی از آنان که به اصغر فرهادی نامه نوشت، «مریل استریپ» بود؛ بانویی که 17 بار نامزد اسکار شده بود و سه بار برنده آن، بانویی که لوح تقدیر نامزدشدن فیلم «جدایی» در اسکار 84 را به «اصغر فرهادی» داده است. او در نامه‌ای نکته‌هایی را درباره این فیلم بیان کرد که زاویه دیدی دیگر را رو به این فیلم می‌گشاید و آن را نه به عنوان فیلم و اثر هنری، که به عنوان تجلی یک اتفاق انسانی در قالبی هنری می‌ستاید. او چنین می‌نویسد: «نمی‌دانم آیا اصغر فرهادی زمانی که فیلمش را می‌ساخته آگاه بوده که بر خلاف نام فیلم، تاثیر جهانی «یک جدایی» مردم را به هم نزدیک خواهد کرد؟! نزدیک کردن ما و مردم ایران، تا از طریق داستان خانواده‌ای در حال گسست و پیچیدگی‌های اخلاقی و عاطفی‌شان، خانواده‌های ما و ایرانیان را به هم نزدیک کند.» مریل استریپ در توصیف جزییات مطرح شده در کارگردانی این فیلم می‌نویسد: «او این کار را با ظرافت انجام می‌دهد، با ارایه تصویری صمیمی از پیشخوان آشپزخانه‌ای در تهران یا با نشان دادن پرتره کوچکی از انیشتین یا نقاشی دیگری از وایت به نام دنیای کریستینا. او به ما اجازه همدردی با مردی را می‌دهد که به تازگی ترکش کرده‌اند، جایی که برای یافتن تنظیم درست ماشین لباسشویی در تکاپوست. او می‌گذارد تا ما عمل دردناک و سرشار از عشق شست‌وشوی پدری پیر را باز‌شناسیم و می‌گذارد شوک حاصل از بازی کودکی که پیچ دستگاه اکسیژن را باز و بسته می‌کند و باز می‌بندد و باز می‌کند را حس کنیم. همچنان که سرنوشت با زندگی ما در حال بازی است.» بانویی که او را در اخلاق و ماندگاری در سینما تحسین می‌کنند، چنین به رمزگشایی از فیلم «جدایی» می‌پردازد: «او می‌گذارد در خستگی مفرط قاضی‌ای سهیم شویم که می‌خواهد پنجره دفتر کم هوایی که در آن تصمیمات دشوار می‌گیرد، چارتاق باز باشد:
  -چه چیز هل دادن است، چه چیز ضربه زدن؟
  -چه کسی پرت شد، چه کسی از حال رفت؟
  -چه کسی دروغ گفته، چه کسی غیرقابل اطمینان است؟
  -چه کسی خوب است، چه کسی بد؟
  چگونه می‌توان همه اینها را در جای خود قرار داد؟ و ببینید چه میزان گذشت در دل مردمی است که تحت قواعدی بی‌گذشت زندگی می‌کنند.» استریپ فیلم «جدایی» را فراتر از تمام همه ابزاری دانست که می‌تواند کشورها را به هم نزدیک یا از هم دور کند. او نامه‌اش را با چنین عباراتی پایان می‌دهد: «با ساختن این فیلم دلپذیر، اصغر فرهادی کاری کرد که هیات‌های دیپلمات و اخبار روزنامه‌ها از آن عاجزند. او گذاشت تا ما خود را در آینه زندگی دیگران ببینیم و مخمصه‌های یکدیگر را درک کنیم. مخمصه انسانیت مشترک‌مان را. این کنش، کنشی سیاستمدارانه است. در دنیایی که مسیر تماشا در آن با بدبینی و تلخی مسدود است، نیاز داریم تا هنرمندان تصویر را وضوحی بهتر ببخشند. ما به «یک جدایی» محتاجیم تا به هم نزدیک‌مان کند.»

/ 3 نظر / 4 بازدید
کیمیا استون

با سلام و عرض ادب در صورت تمایل به تبادل لینک مارا به نام " کیمیا استون " لینک بفرمائید و در قسمت ارتباط با ما اطلاع دهید که با افتخار شما را لینک نمائیم. شادی و آرامش قرین

J.S

مریل استریپ روحی حساس و متعالی و منشی والا دارد و این را هرگاه که برای جایزه ای نامزد میشود میتوان دید که چگونه با جاری شدن اشک شوق،فروتنانه از تمام افراد حاضر و غایب سپاسگذاری میکند و مراتب قدردانی خود را ابراز میکند.هیچ بانویی بهتر از مریل استریپ نمیتوانست برای فیلم فرهادی چنین نامه زیبایی بنویسد.فیلمی که مسئولین داخل ایران با جهالتی وصف ناشدنی در برابر آن و سازنده اش جبهه گرفتند و کوچکترین تقدیری نسبت به چنین دستاورد بزرگی انجام ندادند.

با سلام دوست عزيز آيا مي خواهي بازديد وبلاگت را افزايش بدي ؟ آيا مي خواهيد رتبه هاي نخست موتور جستجوگر گوگل شويد؟ پيشنهاد ما را قبول کنيد و از لينک باکس هوشمند پرديس باکس استفاده کنيد. آيا مي دانيد لينک باکس چگونه باعث افزايش بازديد شما مي شود ؟ آيا با نحوه کار لينک باکس ها آشنايي داريد ؟ سامانه افزایش بازدید یونیک کشوری،در اکسا و جستجو گرها محبوب شوید در اکسا بین تمام وبلاگ ها و سایت های ایرانی بدرخسید.افزایش بازدید روزانه 1000بازدید=1000تومان 2000بازدید=2000تومان 3000بازدید=3000تومان 4000بازدید=4000تومان 5000بازدید=5000تومان 10000بازدید=10000تومان 20000بازدید=20000تومان پیشنهاد میکنیم به هیچ وجه این سامانه را از دست ندهید چرا که از دست دادن این سامانه برای شما خیلی ضرر خواهد داشت. بازدید ها روزانه و به طور اتوماتیک و یونیک در طول شبانه روز به وب شما خواهند پیوست. به وبلاگ خود اعتبار ببخشید. 09381518011