در باب حکمت زندگی(اثر شوپنهاور)

 

                     

تاثیر فلسفه بر اقتصاد فراتر از آن چیزی است که در مخیله ذهن ما می گنجد.  از زمانی که انسان یاد گرفت فکر کند و تاثیر فضای بیرونی و درونی بر زندگی اش را تحلیل کند، از همان زمان هم تاثیر خود را بر نحوه زندگی گذاشت. به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان اقتصاد هر ملتی متکی بر اندیشه یی است که آن ملت دارد. اگر نگاه ما به زندگی نگاه عارف مسلکانه باشد اقتصاد و زندگی ما هم خواه ناخواه در چارچوب همان عرفان خواهد بود و رشد و توسعه یی را تجربه نخواهد کرد اما اگر نگاهی که به زندگی داریم نگاه آزادمنشانه باشد زندگی و اقتصاد هم در همان چارچوب رشد و تعالی خود را خواهد داشت. می گویند رشدی که اقتصاد اروپا و امریکا پس از جنگ جهانی دوم و به ویژه در سه دهه اخیر تجربه کردند ناشی از تاثیر نگاه فلسفی کارل پوپر بوده است.

اما همه اینها گفته شد تا به تاثیر آثار شوپنهاور بر فلسفه اقتصادی جهان پرداخته شود. آثار شوپنهاور در مقایسه با فلسفه کانت و هگل بسیار ساده و ادبی نوشته شده اند. در میان فیلسوفان او ساده ترین و ادیبانه ترین قلم را داشت. او می گفت انسان یک کالای تولیدی کارخانه طبیعت است و آدم عالم در جست وجوی خوشبختی نیست بلکه باید آزاد از غم و رنج و درد، زندگی کند و انسان بهتراست عشق و دوستی را جزء کالاهای مورد نیاز روزانه خود قرار دهد. او جنون غرور ملی را مانع آزادی و شکوفایی صفات شخصی می دانست. در زمان او انعکاس لیبرالیسم اقتصادی انگلیس در آینه طبیعی را سوسیال داروینیسم نام نهادند. شوپنهاور می نویسد اگر انسان آزادی انجام همه کارها را نداشته باشد، می تواند درباره خوب و بد آنان اندیشه کند. او از جمله فیلسوفانی بود که سال ها از زمان خود دوراندیش تر بود. او همچون مارکس مدعی بود هستی، ذهن را تعیین می کند ولی نه روابط اجتماعی مورد نظر مارکس، بلکه جسم مادی انسان.

/ 5 نظر / 51 بازدید
منوچهر

چه جمله پر معنایی"اقتصاد هر ملتی متکی بر اندیشه یی است که آن ملت دارد"

موج اف

$$$$$_______________________________$$$$$ __$$$$$$$$*_____________________,,$$$$$$$$* ___$$$$$$$$$$,,_______________,,$$$$$$$$$$* ____$$$$$$$$$$$$___ ._____.___$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$,_'.____.'_,,$$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$$,, '.__,'_$$$$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$$$$.@:.$$$$$$$$$$$$$$$$ ______***$$$$$$$$$$$@@$$$$$$$$$$$**** __________,,,__*$$$$$$@.$$$$$$,,,,,, _____,,$$$$$$$$$$$$$* @ *$$$$$$$$$$$$,,, ____*$$$$$$$$$$$$$*_@@_*$$$$$$$$$$$$$ ___,,*$$$$$$$$$$$$$__.@.__*$$$$$$$$$$$$$,, _,,*___*$$$$$$$$$$$___*___*$$$$$$$$$$*__ *',, *____,,*$$$$$$$$$$_________$$$$$$$$$$*,,____* ______,;$*$,$$**'____________**'$$***,, ____,;'*___'_.*__________________*___ '*,, ,,,,.;*____________---____________ _ ____ '**,,,, *.°

ali mahrooz

سلام دوستم وبلاگ قشنگي داري فقط رنگ پشت زمينه رو تغيير بدي بهتره راستي به سايت منم سر بزن تمام فيلم هاي روز رو ميتوني توش پيدا کني www.pikshop1.com خوشحال ميشم فعلا باي

افسانه

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید‘شرمنده از اینکه دیر سرزدم من هم با نظر آقای منوچهر موافقم در مورد اون جمله که اقتصاد هر ملتی متکی بر اندیشه یی است که آن ملت دارد".