عادت هایی که باید حتماً ترک کنید

عادت هایی که باید حتماً ترک کنید

 

 همه می دانند سیگار کشیدن و خوردن غذاهای فست‌فودی و چرب والکل برای سلامت ما مضر هستند، اما برخی عادت‌ها هستند که احتمالا فکر نمی‌کنید که می‌توانند برای سلامت مان مضر باشند اما این‌گونه هستند. مطالعات جدید نشان داده، این 7 عادت روزانه می‌توانند برای شما ضرر و زیان به همراه داشته باشند. این نکته‌هایی است که بزرگ‌ترین متخصصان پزشکی جهان هم بر آن‌ها تاکید دارند.

دوش روزانه

آب را  داغ نکنیـد


دکتر نیک لاو، متخصص پوست و مو و استادیار کلینیک آموزشی کارنلی در لندن می‌گوید: « در دیدگاه مدرن شست‌و‌شو و استفاده از مواد شوینده باید براساس نوع پوست افراد و نفربه‌نفر جداگانه، تعیین شود.»  این متخصص پوست می‌گوید: «خیلی از مردم در این کار افراط می‌کنند... استفاده مکرر و طولانی‌مدت از آب بسیار داغ به همراه صابون‌ها یا سایر شوینده‌های بسیار قوی می‌توانند چربی‌های طبیعی را از روی پوست شما بردارند و این باعث می‌شود. پوست شما خشک شود که این عامل باعث تضعیف ساختار پوست و افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های پوستی است.

تنفس به شیوه اشتباه
مثل بچه‌ها نفس بکشید


به هر کس که می‌خواهید بگویید؛ بگویید یک نفس عمیق بکشد، او قطعا یک نفس عمیق می‌کشد و سینه‌اش را باد می‌کند اما دکتر نیل، مدیرمرکز کنترل استرس در آمریکا می‌گوید، این شیوه‌ای درست نیست. او می‌گوید: «به بچه‌ها نگاه کنید. آن‌ها تنفس شکمی دارند که باعث می‌شود از تمام حجم ریه‌ خود استفاده کنند، اما با بزرگ‌تر شدن، تقریبا همه انسان‌ها به شیوه‌های تنفس دیگری روی می‌آورند که به اندازه شیوه تنفس شکمی موثر نیست. با این شیوه هوای تازه به بخش‌های پایینی ریه‌ها نمی‌رسد و در واقع فقط بخشی از ریه‌ها هربار اتساع پیدا می‌کنند و هوا به آن‌ها وارد می‌شود، جالب این‌جاست که بخش پایینی و تحتانی ریه بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین عروق خونی را دارد و این منطقه است که بیشترین نقش را باید در کنترل اکسیژن ایفا کند اما به طور معمول و با  این تنفس‌ها امکان‌پذیر نیست. ولی خبر خوب این است که با تمرین کردن می‌توان شیوه مناسب نفس کشیدن را فرا گرفت و به کار برد. این متخصص به شما می‌گوید چگونه بهتر نفس بکشید:
«سعی کنید هنگام دم، تا جایی که می‌توانید شکم‌تان را متسع کنید و تا می‌توانید کاری کنید که سینه‌تان منبسط نشود. برای این کار می‌توانید فرض کنید، توپی درون شکم‌تان است که باید آن را باد کنید. پس از انجام این مرحله عضلات شکم‌تان را منقبض کنید تا این توپ باد شده خالی شود. تنفس باید ریتم منظم و فرم یکسان داشته باشد، بین 12 تا 20 بار در دقیقه تنفس کنید و بین هر دم و بازدم باید وقفه‌ای کوتاه باشد. برای رسیدن به فرم بهتر تنفس روزانه چند دقیقه وقت بگذارید و تمرین کنید. با همین اصلاح شیوه نفس کشیدن می‌توانید حس بهتری داشته باشید، کمتر احساس خستگی کنید، اضطراب خودتان را کم کنید و حتی فشار خون خودتان را پایین بیاورید.»


دراز کشیدن بعد از شام

روی کاناپه دراز نکشید

این شیوه رفتاری برای همه آشناست. یک روز شلوغ و خسته‌کننده کاری که باعث می‌شود خسته و بی‌انرژی به خانه برسید، سپس یک شام سریع می‌خورید و روی کاناپه دراز می‌کشید و تلویزیون نگاه می‌کنید، اما این کار را نکنید، این برای شما مضر است. دکترکلیرمک ابوالی، متخصص تغذیه در مرکز تحقیقات آزمایشگاهی دانشگاه کمبریج انگلستان می‌گوید: «بی‌تحرک بودن بلافاصله پس از شام یا شام خوردن و بلافاصله به رختخواب رفتن و شام زیاد خوردن از اشتباهاتی است که تقریبا همه ما مرتکب آن می‌شویم. با این روش چربی‌هایی که در وعده شام خورده‌ایم را نمی‌سوزانیم و این باعث تجمع بیشتر چربی در بدن ما می‌شود.»
«کار مناسب این است که بلافاصله پس از صرف شام 20 دقیقه پیاده‌روی کنید.

با آب شستن دهان پس از مسواک

نیم ساعت بعد از غذا مسواکبزنید


تقریبا همه ما عادت داریم بلافاصله پس از مسواک زدن دندان‌های‌مان، دهان‌مان را با آب بشوییم اما دکتر فیل استومر، دندان‌پزشک و استاد دانشگاه در شمال لندن می‌گوید، این عادتی مناسب نیست. او می‌گوید: «اگر دهان‌تان را با آب بشویید این جریان آب، فلوراید پوشاننده و محافظتی را که خمیردندان روی دندان‌های شما گذاشته است را می‌شوید و پاک می‌کند. درحالی که اگر بعد از مسواک زدن دهان‌تان را نشویید تا ساعت‌ها این لایه فلوراید محافظ روی دندان‌های‌تان می‌ماند... من پس از مسواک زدن تا نیم ساعت دهانم را با آب نمی‌شویم،‌ خب ممکن است اول حس بدی در شما ایجاد شود اما بعد از مدتی کوتاه به آن عادت می‌کنید...» شاید برای‌تان عجیب باشد، اما من حالا راحت به این مسئله عادتت کرده‌ام. قبل از شروع مسواک زدن هم دهانم را خیس نمی‌کنم زیرا این کار از اثرات مفید خمیردندان کم می‌کند. دهان شما با ترشح بزاق مرطوب است و برای همین نیازی ندارید که قبل از شروع مسواک زدن دهان‌تان را بشویید.
 

تمیز بودن زیادی برای شما خطرناک است


این خبر تنبل‌ها را خیلی خوشحال می‌کند: تمیز کردن خانه به طور روزانه و برای ساعت‌های طولانی برای بدن مضر است. این مسئله را تحقیقات اخیر نشان داده است. پژوهشگران آمریکایی و کانادایی در یک مطالعه طولانی‌مدت
100 زن و مرد را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند، آن‌هایی که روزانه مدتی از وقت خود را به تمیز کردن خانه می‌گذرانند، فشارخون بالاتری نسبت به آن‌هایی که دیربه‌دیر خانه‌های خودشان را تمیز می‌کنند، دارند. درواقع ساده‌ترین راه توجیه نتایج این تحقیق این است که بگوییم اضطراب پختن غذا، تمیز کردن خانه و انجام خریدها می‌تواند باعث فشارخون بالا در این گروه شود. 

هر شب 8 ساعت خوابیدن

چرت بزنید


. پروفسور جیم هارنه، متخصص مرکز مطالعات خواب دانشگاه لابورگ در این مورد می‌گوید: «این یک تصور غلط است که به همه انسان‌ها بگوییم 8 ساعت خواب شبانه برای شما مفید است. برای بعضی آدم‌ها این نه تنها مفید نیست بلکه حتی می‌تواند باعث خستگی بیشتر هم شود. واقعیت این است که الگوی مناسب خواب برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، تحقیقات نشان داده است، چرت‌های کوتاه روزانه هم بسیار مفید است، برای مثال یک چرت کوتاه 5-4 دقیقه‌ای، تا حداکثر 15 دقیقه‌ای، می‌تواند به اندازه یک ساعت خواب شبانه مفید باشد

/ 0 نظر / 5 بازدید