آلمان (3)

دیدنی های در ایتالیا:

1-  مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام (به اختصار ICTP) نام مرکزی علمی-آموزشی است که عبدالسلام دانشمند پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک، در سال ۱۹۶۴ در ۱۰ کیلومتری شهر تریست ایتالیا تأسیس کرد. این مرکز تحت توافقنامه سه جانبه میان دولت ایتالیا، یونسکو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) فعالیت می‌کند.

 

   فکر تأسیس‌ این‌ مرکز هنگامی‌مطرح‌ شد که‌ وی‌ در سال‌ 1960 به‌ نمایندگی‌ ازدولت‌ پاکستان‌ در کنفرانس‌ آژانس‌ بین‌المللی ‌انرژی‌ اتمی‌ در وین‌ شرکت‌ کرده‌ بود. او لزوم‌بررسی‌ طرح‌ تأسیس‌ مرکز بین‌المللی‌ برای‌فیزیک‌ نظری‌ را در قطعنامه‌ کنفرانس‌ گنجاند،اما تا تصویب‌ نهایی‌ طرح‌ و تأمین‌ اعتبارچندسال‌ طول‌ کشید. دولتهای‌ عضو سازمان ‌آموزشی‌ و علمی‌ ملل‌ متحد (یونسکو) پیشنهادکمک‌ مالی‌ کردند و از میان‌ این‌ پیشنهادها،دولت‌ ایتالیا با 300 هزار دلار کمک‌ نقدی‌ ویک‌ ساختمان‌ مناسب‌، بزرگترین‌ کمک‌ را دراختیار عبدالسلام‌ قرار داد. مرکز تحقیقات‌فیزیک‌ نظری‌ در اول‌ اکتبر 1964 (10 شهریور1343) آغاز به‌ کار کرد.

 هرسال‌ حدود 1000 فیزیکدان‌از کشورهای‌ پیشرفته‌ و 1000 فیزیکدان‌ ازکشورهای‌ درحال‌ توسعه‌ در مرکز تریست‌پذیرایی‌ می‌شوند و در دوره‌های‌ تحقیقاتی‌،کارگاهها، سمینارها و در برنامه‌های‌ پژوهشی‌،که‌ از دو سه‌ ماه‌ تا یکی‌ دوسال‌ طول‌ می‌کشد، شرکت‌ می‌کنند. به‌ علاوه‌، از محل‌ اهداییه‌ای‌ که‌دولت‌ ایتالیا در اختیار مرکز قرار داده‌، هرسال‌ به‌100 نفر بورسیهایی‌ تعلق‌ می‌گیرد تا بتوانند درآزمایشگاههای‌ کشور ایتالیا به‌ کار فیزیک‌تجربی‌ بپردازند.
نگذارید در آینده‌ بنویسند که‌ درقرن‌ پانزدهم‌ هجری‌ دانشمندان‌ وجود داشتندولی‌ از حاکمان‌ دانش‌ دوست‌ و کمکهای‌بی‌دریغشان‌ خبری‌ نبود.

  2-ونیز

 شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است. شهر ونیز که در ایتالیایی بهش ونزیا میگویند مرکز استان ونتو با جمعیت نفر ۲۷۰۹۵۷ در شمال شرق ایتالیا قرار دارد

ونیز شهری با موزه‌ها، کاخ‌ها، کلیساها و پل‌های تاریخی است. ونیز با این که شهری کوچک است، موزه‌های متعددی دارد که هر کدام درجذب گردشگر موفقند...

 

شهر ونیز هم سطح دریا میباشد و دارای ۱۱۸ جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل میباشند و بعضی دیگر مجزا .

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده .این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو .این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به هم وصل میکند .

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب میایند عبارتند از :

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است .

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است .

تورچلو که گفته میشود قدیمی ترین جزیره در این منطقه میباشد از نظر سکونت .

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول میباشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف میباشد .

ونیز بصورت جزیره‌های کوچک است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها توریست به این شهر میروند از دیدنی‌های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است زیبا ترین مکان دیدنی ونیز از نظر من بود.

                          تصاویری از ونیز و میدان معروف سن مارتین

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
افسانه

لذت بردم ‘کاش باز هم از تجربه سفرتون مطلب همراه با عکس بزارید.

تارا

سلام عید نزدیکه دوست من بیا به من سر بزن تا بهتر بتونی برای تعطیلاتت برنامه ریزی کنی[گل] http://taratourism.blogfa.com