خروجی کلینیک صنعت مشخص نیست‌؟

    
می‌خواهیم عارضه صنعت را درمان کنیم!
 طرح کلینیک صنعت در سال 87 کلید خورد. زمانی که وزیر صنایع و معادن درگیر مباحث مربوط به اتاق امن بود و پس از آن طرح کلینیک صنعت را مطرح کرد.
یکی از ایده‌ها و طرح‌های صنعتی که از سوی وزیر مطرح شد طرح کلینیک صنعت بود که به منظور رفع عارضه‌های صنعت به میدان می‌آید.
برپایه طرح کلینیک صنعت بنگاه‌هایی که با عارضه صنعتی روبه‌رو هستند می‌توانند با تشریح نارسایی‌های پیش‌رو، راهکارهای فنی و تخصصی را از مشاوران کلینیک، جهت ارتقای استاندارد فنی و به کارگیری فناوری مدرن، در بخش‌های مختلف صنعتی دریافت کنند.

لازم به توضیح است که پروژه کلینیک صنعت پیرو انعقاد قراردادی مابین طرح مطالعات کاربردی صنعتی و معدنی وزارت صنایع‌ومعادن و دانشگاه تهران در اسفندماه 1386 با موضوع ارائه مشاوره و راه‌اندازی کلینیک تخصصی فنی به منظور شناسایی نیازهای پژوهشی در بنگاه‌های صنعتی و معدنی غیردولتی در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، کلید خورد و فعالیت رسمی خود را از ابتدای سال 1387 آغاز نمود.
ماموریت این کلینیک، برمبنای قرارداد منعقده، ارائه خدمات کلینیکی با پشتوانه متخصصین صنعتی، اساتید دانشگاه، مراکز آزمایشگاهی و کارگاهی در دل شبکه‌ای گسترده در سراسر کشور و براساس فرآیندی کاملاً نظام‌مند می‌باشد. ناگفته پیداست که براساس این ماموریت، تمرکز این مجموعه بر رفع مشکلات سرپایی واحدهای صنعتی بوده و مانند یک کلینیک پزشکی، این مجموعه در جهت رفع عارضه‌های اورژانسی و سرپایی بیماران خود که همان واحدهای صنعتی هستند، می‌کوشد. اگرچه در برنامه‌های توسعه این مجموعه، ارائه راهکارهای اساسی و بنیادین در قالب اجرای پروژه‌های عملیاتی و تحقیقات کاربردی (در صورت نیاز صنایع) نیز دیده شده است و این کلینیک، به تدریج، دامنه فعالیت‌های خود را به سمت حل مشکلات بزرگ‌تر صنایع توسعه می‌دهد.

این کلینیک در دانشگاه تهران در سه شاخه مکانیک، شیمی و صنایع سنگین آغاز به کار کرد 
با وجود گذشت دو سال از آغاز فعالیت رسمی این کلینیک آمار و ارقامی از تعداد مراجعه‌کنندگان و نسخه‌های پیچیده شده این کلینیک برای صنایع ارایه نشد.
گفته می‌شود این طرح تنها در شهرک صنعتی شمس‌آباد و اشتهارد به کار برده شده اما این هم به این معنا نیست که تمام بنگاه‌های صنعتی این شهرک‌ها از خدمات کلینیک بهره‌مند شده‌اند.
آماری هم مبنی بر خدمات موردنظر منتشر نشد تا مشخص شود تا چه حد صنایع موردنظر در این شهرک‌ها از خدمات این کلینیک بهره‌برده‌اند.

پرسش  این است که صرف هزینه پنج میلیارد تومانی برای کلینیک صنعت آیا تاکنون توانسته مشکلات صنایع را برطرف کند؟
کافی است یک نگاه مقایسه‌ای به طرح کلینیک صنعت و کتاب استراتژی توسعه صنعتی داشته باشیم.
مقایسه‌ای بین کلینیک صنعت و کتاب استراتژی صنعتی‌
اگر زمانی کتاب استراتژی توسعه صنعتی دکتر نیلی در زمان وزارت اسحاق جهانگیری، وزیر اسبق صنایع هزینه‌ای دو میلیارد تومانی دربرداشت حداقل افکار عمومی شاهد انتشار کتابی فراگیر بود که زیر و بم صنعت را نمایان کرده و به صورت مطالعاتی راهکارهای لازم را ارایه کرده بود.
اما پروژه کلینیک صنعت که هزینه‌ای پنج میلیارد تومانی را به خود اختصاص داده، خروجی چشمگیری که برای همگان نمود داشته باشد، نداشته است.
افکار عمومی خواستار انتشار جزییات کار کلینیک صنعت و خروجی‌های آن است و می‌پرسد چرا پروژه‌‌ای که پنج میلیارد تومان هزینه دربرداشته خروجی قابل توجهی که بتوان بر آن استناد کرد، نداشته است؟وچرا امکان استفاده ازاین کلینک برای واحدهای صنعتی در استان ها که با مشکلات زیاد روبه رو هستندفراهم نشده است؟!

هم‌اکنون نزدیک به دو سال از آغاز فعالیت این کلینیک گذشته و آمار و ارقامی از تعداد مراجعه‌کنندگان و نسخه‌های پیچیده شده آن هنوز ارایه نشده است.
این رویه و روندی که به اذعان مسوولان پارک فناوری دانشگاه تهران در جهان بی‌سابقه بوده است، جزو نوآوری‌هایی بود که پنج میلیارد تومان هزینه دربرداشت اما نتیجه‌ای دربرنداشت.وشاید ما خبر نداریم.


 

/ 4 نظر / 5 بازدید
علیرضا

بهتره بجای زیر سوال بردن این طرح کمی هم منصفانه نقد کنیم اولا 5میلیارد به دانشگاه ندادند فقط پانصد میلیون دادند ثانیا حالا هم که حداقل یه درمانگاه برای درمان مشکل صنعت بیمار و رنجور ایجاد شده انقدر نقد کنید تا اون هم از بین بره!

افسانه

آقای علیرضا بهتره واقعیت رو بپذیرید از چه چیز حمایت میکنید؟ مطالب ایشون کاملا درسته اگر شما میتونید اثبات کنید خوشحال میشیم که بشنویم.