بیستمین نمایشگاه سالانه رسانه‏های دیجیتال، ارتباطات و ماهواره (CABSAT2014)در دبی


    بیستمین نمایشگاه سالانه رسانه‏های دیجیتال، ارتباطات و ماهواره (CABSAT2014) طی سه روز از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در مرکز تجارت جهانی دبی برگزار شد. این نمایشگاه بزرگ ترین و مهم ترین رویداد رسانه‏های دیجیتال در منطقه خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا و سومین نمایشگاه بزرگ جهان در این نوع است که در آن آخرین نوآوری‏های رسانه‏های دیجیتال شامل تجهیزات ضبط، فیلمبرداری و فناوری‏های تصویری تلویزیون‏، سینما و همچنین تلویزیون‏های موبایل و اینترنتی (IPTV) و همچنین تازه‏ترین پیشرفت‏ها در زمینه تولید محتوا و مدیریت و پخش عرضه می‏شود.
                                                  

        در نمایشگاه امسال حدود ۹۰۰ شرکت از ۶۰ کشور جهان حضور داشتند

 نکته قابل توجه در این نمایشگاه کنفرانس دوروزه آن بودکه با سخنرانی شهرزاد رفعتی مدیر و کارآفرین جوان ایرانی و مدیرعامل شرکت BroadbandTV از کشور کانادا آغاز شد. رفعتی که از مدیران برتر و چهره های مطرح جهان در عرصه فناوری است، موضوع صحبتش را به فرصت های جدیدی که اینترنت و دنیای دیجیتال ایجاد کرده اختصاص داد.
    رفعتی در سخنان خود از آخرین تغییرات و تحولات دنیای دیجیتال سخن گفت و اشاره کرد که شیوه سنتی تولید برنامه های تلویزیونی و پخش آنها از کانال های مرسوم جایی در آینده ندارد و رفتار مخاطب و نحوه تولید و پخش محتوا به طور کامل تحت تاثیر ارتباطات آنلاین در حال تغییر است.
    در ادامه روز اول نمایشگاه کنفرانس های جانبی متعددی درباره چشم انداز رسانه های دیجیتال در خاورمیانه و وضعیت فعلی و آینده صنعت و تلویزیون های هوشمند ارائه شد؛ همچنین میزگردی درباره شیوه های جدید کسب مخاطب و مدل های درآمدزایی عصر جدید ارتباطات با حضور صاحب نظران برگزار شد.
    روز دوم کنفرانس با سخنرانی سام نیکلسون مدیرعامل شرکت Stargate آغاز شد. او نیز با اشاره به تحولات عظیمی که نوآوری‏های فناوری در چشم انداز آینده این صنعت ایجاد کرده است، از تغییرات جدی در شیوه تولید و پخش محتوای دیجیتال نوید داد. سام نیکلسون رایانش ابری و 4K را از فناوری هایی دانست که به زودی تغییرات اساسی در تمام جنبه های رسانه های دیجیتال ایجاد خواهند کرد و در ادامه گوشه هایی از پشت صحنه فیلم های برتر سینمای جهان را نشان داد که مهارت های دیجیتالی به کار رفته در آنها حاضران را تحت تاثیر قرار داد.
    نمایشگاه CABSAT روز دوم با نمایش محصولات شرکت های مختلف همراه شد و کلاس های آموزشی ویژه کارشناسان نیز از برنامه های جانبی آن بود. در این میان حضور Mark Sager برنده جایزه اسکار جلوه های ویژه تصویری فیلم Gravity با استقبال خاص علاقه مندان همراه شد.
    
    تاکید روی محتوا و تلفیق با 4K
    «محتوا» موضوع اصلی بسیاری از کنفرانس‏ها، ‏سخنرانی‏ها و حتی بحث‏های کارشناسان در این نمایشگاه بود. استیو اسمیت از Arabian Radio Network در این مورد معتقد بود که محتوا، عامل اصلی موفقیت در عصر دیجیتال حتی برای رسانه‏ای چون رادیو است. 
    به گفته اسمیت هنوز ظرفیت‏های زیادی برای رادیو در عصر دیجیتال وجود دارد. او معتقد است امروزه مردم با تلفن‏های هوشمند متصل به اینترنت همچنان اسیر مشکلات زندگی شهری ازجمله ترافیک هستند و این بهترین فرصت برای رادیو است. 
    Paul Atkinson متخصص تکنولوژی 4K از شرکت Canon هم در سخنرانی خود دورنمایی از آینده این تکنولوژی ارائه کرد. به گفته وی امروزه صنعت فیلم سازی تصاویر خود را 4K فیلمبرداری می‏کند، اما به دلیل مشکلات ناشی از فرمت و نبود تجهیزات پخش 4K آن را به HD تبدیل می‏کند.
    با این حال کمتر کارشناسی در این نمایشگاه حضور داشت که آینده را به 4K مرتبط نداند. فناوری 4K که تصاویری تا چهاربرابر واضح‏تر و بهتر از Full HD ارائه می‏دهد، آینده صنعت دیجیتال و فیلمبرداری است.
    با وجود آنکه بسیاری از دستگاه‏های تلویزیون امروزی و حتی جدید از این تکنولوژی پیشتیبانی نمی‏کنند و عملاتوان پخش این فرمت سنگین و با کیفیت را ندارند. با این حال حتی دستگاه‏های FUll HD تصاویری را که با فرمت 4K تولید شده‏اند بهتر از تصاویر HD نمایش می‏دهند.
    به رغم آنکه امروزه تنها معدود تولیدکنندگان تلویزیون دستگاه 4K عرضه کرده‏اند، اما چالش اصلی یعنی تولید محتوای 4K مهم تر از نبود دستگاه پخش آن در بازار است. بازار رو به گسترش این تکنولوژی جدید حالاشرکت های بزرگ را به تکاپو انداخته تا تجهیزات مورد نیاز آن را هرچه سریع‏تر تامین کنند.
    

 


        مارک سنگر برنده اسکار بهترین سازنده جلوه‏های ویژه فیلم Gravity از جمله میهمانان نمایشگاه امسال بود. موضوع سخنرانی او درباره پیچیدگی‏های ساخت یک اثر درخشان بود
.    

      

 


    

/ 1 نظر / 53 بازدید
علی

سلام جالب بود ممنون