چشم در چشم

 

 

 

 

 


 

چشم در چشم
 با تو حرف می زند، اما اغلب نگاهت نمی کند. همین که نگاهت نمی کند، با خودت فکر می کنی یک جای کار می لنگد. نکند دروغ می گوید؟ نکند از تو بدش می آید؟ اصلاشاید برایش مهم نیستی. اما ماجرا چیز دیگری است. او از اهمیت ارتباط چشمی در روابط بی خبر است.
    آدم ها همیشه می دانستند چشم ها می توانند چیزهای زیادی راجع به شخصیت شان لو بدهند اما تازه چند سال است که به اهمیت ارتباط چشمی یا eye contact پی برده اند.
    اهمیت این ارتباط آنقدر است که کارآگاهان حوزه جنایی و پلیس ها از نوع حرکات چشم ها، جایی که به آن خیره می شوند و نحوه مکث ها می توانند متوجه راست یا دروغ گفتن افراد بشوند و به این ترتیب کمک شایان توجهی به پرونده های پلیسی می شود.
    اما همیشه که قرار نیست ماجرا پلیسی باشد. گاهی خیلی از ما در ارتباطات روزانه مان متوجه شده ایم با اینکه حرف مان درست بوده اما تاثیری که در آن لحظه لازم بوده، پیش نیامده است. یکی از دلایل این مساله این است که ما از لزوم داشتن ارتباط چشمی به موقع بی خبر هستیم. داشتن ارتباط چشمی به این معنی نیست که به شخص شنونده یا گوینده زل بزنیم. زل زدن اغلب مترادف با ایجاد مزاحمت، تهدید و حس عدم اعتماد به طرف مقابل است بلکه برعکس باید بدانیم چطور فرد مقابل را تایید یا حتی رد کنیم.
    وقتی قرار است روی مساله یی صحه بگذارید یا درست بودن آن را اثبات کنید، بهترین کار این است که در چشم های طرف مقابل تان نگاه کنید. این نگاه می تواند شامل وقفه و مکث باشد. نگاه کردن دو امکان خیلی خوب به شما می دهد: اول اینکه طرف تان را از جدی و درست بودن حرف هایتان مطمئن کرده اید و دوم اینکه می توانید واکنش او را نسبت به گفته هایتان در آن واحد ببینید و در صورت لزوم لحن خود را عوض کرده یا روش دیگری برای صحبت کردن انتخاب کنید.
    یادمان باشد جز ارتباط با خود، برقراری ارتباط با هر فرد دیگری مستلزم دیدن واکنش های آن فرد است. در ارتباط همیشه یک پیام از فرستنده به گیرنده منتقل می شود و به بازخورد یا واکنش گیرنده منجر می شود. وی‍ژگی منفی روابط اینترنتی دقیقا در همین نکته است. شما به جز علایمی که حالت های خنده، گریه یا قهقهه را دارند امکان درک احساس طرف مقابل از راه رمزگشایی میمیک های صورت را ندارید و بنابراین احتمال بروز اشتباه زیاد می شود.
    اگر ندانیم گیرنده چه بازخوردی نشان می دهد، نمی توانیم ارتباط را آن طور که باید، ادامه دهیم. پس به جای طفره رفتن از نگاه کردن به ویژه در مواقع ضروری، سعی کنیم ارتباط چشمی مناسب و به موقع برقرار کنیم تا در روابط مان موفق تر از قبل عمل کرده باشیم.
    ارتباط چشمی دریچه یی است به سمت روحیات شما و فرد گیرنده. تا زمانی که این دریچه بسته باشد امکان درک روحیات افراد غیر ممکن خواهد بود.
     

 


    

/ 1 نظر / 30 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈ امام کاظم علیه السلام فرمودند: براى خود بهره اى از دنيا برگيريد و آنچه خواهش حلال باشد و رخنه در جوانمردى ايجاد نكند و اسراف نباشد منظور داريد، و به اين وسيله براى انجام امور دين يارى جوييد. زيرا كه روايت شده است: «از ما نيست كسى كه دنيايش را براى دينش ترك گويد يا دينش را براى دنيايش رها سازد.» ≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈