فردا چه پیش روی شماست؟

  •        در استانه هفتادوسه سالگی استادبهرام بیضایی 
  •                     
  •                                 

او متولد پنجم‌دی 1317 است و نویسنده نمایشنامه‌های بزرگی چون آرش، اژدهاک، کارنامه بندار بیدخش، سلطان مار، شب هزار و یکم و... . کارگردان به یادماندنی‌ترین فیلم‌های سینمای ایران چون رگبار، چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ‌کشی است.  سال گذشته برای یک دوره تدریس آموزش تئاتربه دانشگاهی به آمریکا رفته است.


 «روز پانهادنش را به این جهان شادباش گفتم. با شاخه‌ای گل که نشان از جایش در بین ما باشد. گفتم پیامی برای دوستدارانت بده. پیامی بده هر چند کوتاه برای آن همه دوستدارانت که از نبودنت غمگین‌اند و آرزوی دیدار دوباره‌ات را دارند.»

 گفت: «پیامم بوی غربت خواهد داد و شادشان نخواهد کرد. سپاس من همیشه برای همه آنها که دوستم دارند و چه آنها که نه. اما به راستی در این غربت زاد‌روزم را باید جشن بگیرم یا برای عمری که به سرعت باد می‌رود غمگین باشم که غربت است و من با نفس خاک زنده‌ام.»

 گفتم: «با این همه خواندنش امید را زنده می‌کند که تو را در میان خود خواهند دید.»
اما پیام بیضایی برای علاقه‌مندان آثارش در سالروز تولدش:
از شما می‌پُرسَم/ که اِمروز به جهان می‌آیید/ فردا چه پیشِ روی شماست؟/ آیا ما را تکرار می‌کنید/ بر جاده‌های تَنگ سراشیب/ و خسته به تلخی، جای دیگران را می‌سپرید؟/ آیا از شما یکی- یا همه- بن‌بَست را می‌بینید/ و زمان را که می‌گُذَرد؟/ آیا به پُشتِ سر می‌نگَرید/ به رَهِ سخت آمده/ و میان بُری می‌یابید؟/ ما خویش را نمی‌بخشیم/ -ما درجازَدِگان—/ ما قربانیانِ خُودیم؛/ امّا آیا فردا روزِ بهتری است؟/ از شما می‌پُرسَم/ که اِمروز به جهان می‌آیید!

/ 1 نظر / 5 بازدید