15 اسفند روزجهانی رسانه در دست کودکان

حال شما چگونه پی به زبان عشق کودک خود می‌برید و چطور از آن برای ایجاد رابطه بهتر با فرزند خود استفاده می‌کنید؟ می‌توانید هر پنج راه را انتخاب کنید و ببینید کدامیک بیشتر از بقیه در مورد او صدق می‌کند. همین طور می‌توانید ببینید کودک شما چطور به دیگران ابراز علاقه می‌کند. مثلا اگر دائما برای دیگران کارهای کوچک انجام می‌دهد، نشان دهنده‌این است که زبان عشق او خدمت کردن است. اگر کودک‌تان دوست دارد خودش را روی زانو یا بغل شما رها کند به احتمال زیاد قاعده زبان عشق او تماس فیزیکی است. پس خوب به او دقت کنید و سعی کنید در این رابطه زیر نظرش داشته باشید تا ببینید بهترین شیوه‌ای که به آن واکنش مثبت نشان می‌دهد، کدام است.
با استناد بر این پنج زبان عشق، یک پدر چطور می‌تواند به زبان عشق فرزندش حرف بزند؟
1- اگر زبان اول کودک شما واژگان تایید‌کننده است، اصلا از او انتقاد نکنید! اگر لازم شد رفتارش را اصلاح کنید دقیقا مشخص کنید که چه چیزی باید در او عوض شود، آن وقت با کلام مثبت و محبت‌آمیز با او صحبت کنید. گاه و بیگاه از او تعریف کنید. از هر فرصتی استفاده کنید تا به او یا در مورد او به دیگران حرف‌های مثبت بزنید.
2- هیچ چیز بهتر از وقت گذراندن برای بچه‌هایی که عشق را از طریق زمان کیفی دریافت می‌کنند، نیست. با فرزند خود به پیاده‌روی بروید، رانندگی کنید. وقتی از شما می‌خواهد او را به جایی ببرید یا بیایید و کاری که انجام داده را تماشا کنید معطل نکنید.
3- بچه‌هایی که عشق را تماس فیزیکی می‌دانند از ناز و نوازش لذت می‌برند. برای این گروه کودکان قصه بگویید، با هم شعر بخوانید، همراهش به تماشای فیلمی بنشینید یا با او بازی کنید. پسرهایی که علاقه‌شان را از طریق تماس فیزیکی ابراز می‌کنند از اینکه با شما کشتی بگیرند لذت می‌برند. وقتی کمی بزرگتر شوند‌شاید با این نوع تماس‌های فیزیکی احساس راحتی نکنند اما یک در آغوش کشیدن گاه و بیگاه ، نوازش‌شانه ، بازو یا پشت از سوی پدر یا مادر می‌تواند جایگزین خوبی باشد.
4- اگر فرزند شما هدیه گرفتن را مساوی عشق و علاقه می‌داند، به مناسبت‌های مختلف به او کارت هدیه بدهید، یا یک‌دسته بادکنک برای او بخرید یا در کیف مدرسه‌اش جایزه بگذارید. حتما علاقه‌‌تان به او را به زبان بیاورید یا روی هدیه‌ای که به او می‌دهید یادداشتی بنویسید. می‌توانید بارها به فرزند خود هدیه دهید و مطمئن باشید که‌این کار هیچ وقت بی‌معنا نیست بلکه به یادآوردن زبان عشق او همراه با هدایای گاه و بیگاه تجربه‌هایی به یاد ماندنی و دوست داشتنی می‌سازد.
5- انجام دادن کارهای کوچک برای بچه‌هایی که زبان عشق‌شان خدمت کردن است بزرگ‌ترین قدرشناسی محسوب می‌شود. اگر فرزند شما اصلا دوست ندارد میز غذا را جمع کند شما این کار را انجام دهید و به او یادآور شوید که دوستش دارید. اگر علاقه خاصی به انجام کاری دارد در مورد آن اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید با او مشارکت کنید. تمام اوقاتی که از سوی شما وقف گذراندن با فرزندتان و انجام کاری برای او بشود پیغام عشق است.
در نهایت یادتان باشد که کشف و آموختن زبان اصلی و منحصر به فرد عشق فرزندتان به او کمک می‌کند تا احساس کند پدریا مادرش او را واقعا دوست دارند، به او اهمیت می‌دهند و حتی او را به بقیه امور زندگی ترجیح می‌دهند.
شما باید آنچه را که به بچه شما احساس دوست داشته شدن و محبت و عشق می‌دهد یاد بگیرید و بعد‌شاهد رشد رابطه‌‌تان باشید.

/ 3 نظر / 8 بازدید
وحيد زايري

سلام خيلي جالب بود . استفاده كرديم . دست شما درد نكنه .[گل]