سعدی

           

 

         

        

                 


نخستین روز اردیبهشت را روز سعدی نامیده‌اند‌.

مرکز سعدی‌شناسی از سال 1385 تا 1395 را دهه سعدی نامیده‌و هر سال را به یک موضوع ویژه اختصاص داده است،  تاکنون درباره دوران و زندگی سعدی، بوستان، گلستان و غزلیات سعدی سخن گفته و امسال را به قصاید سعدی اختصاص داده‌اند.

سعدی همان شاعر بلندآوازه‌ای که حتی مردم کوچه و بازار با اشعارش آشنا هستند و از بیت‌ها و مصرع‌هایش به عنوان ضرب‌المثل استفاده می‌کنند اما تاکنون آن‌گونه که باید و شاید از سعدی و حافظ و خواجوی کرمانی به‌عنوان مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری شهر شیراز بهره برده نشده است‌.  پرداختن به سعدی و دعوت از عامه مردم و گردشگران به شهر شیراز، نیازمند یک عزم ملی است‌. سعدی و حافظ، کمتر از مولانا نیستند اما آیا گردشگران قونیه را می‌توان با شیراز مقایسه کرد؟
    ما از ظرفیت‌های ادبی و هنری کشورمان به درستی استفاده نکرده‌ایم‌. برای مثال، کشور ترکیه، از وجود آرامگاه مولانا در قونیه، بهره برده اما ما از وجود حافظ و سعدی و فردوسی و خیام و بایزید بسطامی چقدر استفاده کرده‌ایم؟ خیامی که مردم دنیا با اندیشه‌ها و افکارش آشنا هستند، حافظی را که گوته می‌ستاید یا فردوسی که پس از هومر، او را به‌عنوان بزرگ‌ترین حماسه‌سرا می‌شناسند در این مرز و بوم آرمیده و در این خاک به‌دنیا آمده و رشد کرده‌اند

اما ما نتوانسته‌ایم از امکانات بی‌شمار کشور خود، بهره ببریم‌.    
.

 

 

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
موج اف

جاتون خالی ما عید پیش جناب سعدی بودیم سلام رسوند [عینک]