انحراف 30%یا40% یا60% تسهیلات زود بازده(سرنوشت نا معلوم 11000میلیارد تومان از

 تسهیلات پرونده زودبازده‌ها زود بسته شد
با وجود اینکه مشاغل خانگی می‌روند تا جای زودبازده‌ها را در بازار کار ایران بگیرند ولی این بنگاه‌های زودبازده هستند که همچنان در کورس حاشیه قرار دارند تا جایی که اختلاف آمار انحرافات وزارت کار با سازمان بازرسی به 26 درصد رسیده است.
 طرح ایجاد بنگاه‌های کوچک زودبازده که در زمان جهرمی (وزیر کار سابق) و در اواخر سال 84 آغاز شده بود تا پایان سال 87 و در زمانی که جهرمی هنوز در وزارت کار حضور داشت، جدی گرفته شد و تسهیلاتی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان نیز به 490 هزار طرح به بهره‌برداری رسیده تا آن مقطع توسط بانک‌ها پرداخت شد. البته این رقم بعدها تا بیش از 22 هزار میلیارد تومان هم بالا رفت.
 زودبازده‌ها که با هدف توزیع عادلانه منابع به ویژه در مناطق محروم، افزایش تولید و صادرات غیرنفتی، تقویت تحرک اقتصادی و کارآفرینی، اشتغالزایی و افزایش فرصت‌های شغلی جدید به اجرا درآمد در زمان حدود سه سال اجرای مستمر آن با حاشیه‌ها و انتقادات فراوانی روبه رو شد

بانک مرکزی و گزارش انحراف 40%صدی آن در زمان مظاهری (رییس کل سابق بانک مرکزی) و اتخاذ سیاست انقباضی در آن مقطع نیز بی‌تاثیر در کندی پرداخت تسهیلات به زودبازده‌ها نبود هرچند سایه نگاه مشکوک و نااطمینان فعالان کارفرمایی و کارگری هیچ‌گاه از زودبازده‌ها کنار نرفت.
از ابتدای سال 88 تاکنون از طرح‌های زودبازده فقط اسمی باقیمانده است و هر از چند گاهی نیز معاونان وزیر دوره جهرمی با دفاع از این طرح‌ها وانمود می‌کنند که هنوز زودبازده‌ها در کورس تسهیلات‌گیری هستند ولی واقعیت این است که با حضور شیخ‌الاسلامی و مطرح شدن طرح مشاغل خانگی عملا پرونده زودبازده‌ها بسته شده است و گواه این مساله اینکه بانک مرکزی برای سال‌جاری فقط پرداخت تسهیلات به طرح‌های نیمه‌کاره و پذیرفته شده سال گذشته را دنبال می‌کند و سیاست جدیدی در این زمینه ندارد.

 سازمان بازرسی کل کشور اخیرا در گزارشی از انحراف حدود 30 درصدی تسهیلات بنگاه‌های زودبازده خبر داده است. بر همین اساس، 30 درصد 22 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده به زودبازده‌ها 6600 میلیارد تومان می‌شود که هم اکنون از سرنوشت آن و اینکه این حجم نقدینگی به کدام بازار رفته، نامشخص است ضمن اینکه در برسی طرحهای زود بازده مشاهده شده که سرمایه گذاری در واحدهابا تسهیلات زود بازده  با انحراف بیش از 30% انجام شده است.
تصمیم‌گیری عجولانه: تصمیم‌گیری عجولانه در زمینه زودبازده‌ها و عدم ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه این طرح، باعث شد تا بر میزان و کیفیت خروجی طرح بحث‌های فراوانی ایجاد شود.

تزریق پول ارزان کارساز نیست‌

 مشکل بازار کار و اقتصاد ما این است که نمی‌توان با تزریق پول ارزان مشکل اشتغال را حل کرد هرچند یکی از مشکلات بازار کار و فرصت‌های شغلی کمبود منابع  در جریان پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، انگیزه‌های افراد برای دریافت آن زیاد می‌شود تا جایی که با ادامه این روند واسطه‌ها افزایش یافته و افراد به دنبال رابطه می‌روند و در مواردی نیز برای دریافت تسهیلات حتی حاضر به هزینه کردن نیز می‌شوند .
 در ابتدا از زودبازده‌ها به‌عنوان یک طرح حل معضل اشتغال و بیکاری نام بردند ولی هیچ‌گاه آمار بیمه ایجاد اشتغال یک میلیون نفری را اعلام نکرد و مستندات آن نیز ارائه نشد وقتی برای کارگری شغل ایجاد شده و توسط دستگاه‌های مسوول آمار آن نیز بیان می‌شود باید رد پای افراد در فهرست‌های بیمه‌شدگان تامین اجتماعی موجود باشد ولی در مورد آمار زودبازده‌ها هیچ‌گاه سندی مبنی بر بیمه شدن اجباری، خویش‌فرمایی یا به شکل‌های دیگر بیان نشده است.
در خاتمه آنکه اگر 50% از طرحهای زود بازده که تسهیلات دریافت نموده اند اجرائی شده باشند11000 میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور پمپاژ شده است اما محصولی که مورد نظر بوده به دست نیامده است.  سرمایه گذار باید بداند اگر مطابق زمان تعیین شده برای سرمایه گذاری برگشت مالی وجود نداشته باشد همرا ه با ورشکستگی سرمایه گذارحتماًاقتصاد کشور نیز دچار تورم میشود.

/ 3 نظر / 8 بازدید
شرمنده شهدا

چشمان کور .... نشانه تقوای الهی اما این برادر اسیر از این کار امتنا کرد . در همین فی مابین ناگهان فرمانده عراقی با یک سوزن ضربه ای را به چشم این برادر وارد کرد و او را کور نمود .

شرمنده شهدا

چشمان کور .... نشانه تقوای الهی اما این برادر اسیر از این کار امتنا کرد . در همین فی مابین ناگهان فرمانده عراقی با یک سوزن ضربه ای را به چشم این برادر وارد کرد و او را کور نمود .

Mostatil.IR

به نام خدا سلام دوست عزير با شرکت در طرح جعبه طلايي سايت مستطيل دات آي آر از جوايز اين طرح بهره مند شويد. http://www.mostatil.ir http://www.mostatil.ir/Prizes.aspx