قدرت نرم

                                             

 قدرت نرم

چین می‌خواهد دنیا، اخبار را به روش او ببیند. او پول زیادی خرج می‌کند تا رسانه‌های خود را در جاهایی که غرب از پوشش خبری آنها چشم پوشیده است، برپا کند.
اگر قدرت نرم توانایی تاثیر بر روی ایده‌ها و عقاید را دارد، اخبار و انتشار جهانی آن یکی از اجزای استراتژیک قدرت نرم است. جمهوری خلق چین در کشورهایی که آنها به دلیل کمبود پول یا منافع، رسانه‌های بزرگ گذشته را به نابودی گذاشته‌اند، کارزاری از حضور، اغوا و اعتبار به راه انداخته است؛ کارزاری که شامل قراردادهای همکاری، بولتن‌های خبری رایگان، مقاله‌ها و برنامه‌های رادیویی و همچنین تولید رسانه است.
در اول جولای ۲۰۱۰، آژانس خبری شین‌هوا (نیوچاینا) شبکه خبری انگلیسی زبان به نام سی‌ان‌سی ورد (CNCWORLD) را در پکن به همراه پخش ماهواره‌ای، اینترنتی و تلفن همراه آن، راه‌اندازی کرد. «ارایه یک بینش جهانی با استفاده از چشم‌انداز چینی» هدف شبکه بود. به گفته مدیر شبکه «لی کنژون» این شبکه می‌خواهد با شبکه آمریکایی CNN و شبکه انگلیسی BBC رقابت کند. جاه‌طلبی CNCWorld این است که در تمام قاره‌ها برنامه ارایه می‌کند و بولتن خبری خود را به زبان‌های ژاپنی، ‌روسی، پرتغالی، عربی و فرانسوی تنظیم کرده است.


خبررسانی در سطح جهان
شین‌هوا، روزانه حدود هزار بولتن خبری را به دست مشترکان خود در سرتاسر جهان و به زبان‌های مختلف می‌رساند. همچنین مقاله و گزارش‌ها را در ۱۵۰ کشور جهان جابه‌جا می‌کند، ‌با ده‌ها آژانس خبری عکس مبادله می‌کند و برای مشترکان خود سرویس خبری آماده به اجرا عرضه می‌کند. تصاویر تلویزیونی و گزارش‌های رادیویی نیز مبادله می‌شود. هدف چین این نیست که کشورهای آفریقایی و عربی فرصت داشته باشند اخبار مورد نیاز خود را از طریق رسانه‌های چین دریافت کنند، بلکه او می‌خواهد از این طریق، بینش خود را در جهان منتشر کند.............

/ 2 نظر / 12 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، در جریان هستید که دولت افغانستان اقدام به صادر کردن شناسنامه ای به زبان پشتو برای مردم افغانستان کرده است ؟ زبانی که تنها 20 درصد مردم افغانستان به آن صحبت می کنند؟ در حالی که مردم افغانستان ، "افغانستانی" هستند و نه افغان و بیش از 80 درصد آنها فارسی صحبت می کنند دولت فاشیست افغانستان دست به چنین کاری می زند !