رایانه ها ارباب انسان خواهند شد


به گزارش گیزمودو، ری کورزویل آمریکائی که از دیرباز به‌عنوان یک دانشمند آینده‌بین شناخته می‌شود در سال 2005 در کتابی با عنوان یکتایی نزدیک است   پیش‌بینی کرده بود که در سال 2045 هوش مصنوعی بر هوش انسان تسلط پیدا خواهد کرد اما اکنون در تازه‌ترین اظهارات خود بیان داشته است که به دلیل شتاب توسعه رایانه‌ها این تاریخ از 2045 به 2020 خواهد رسید.
این دانشمند در این خصوص توضیح داد: نقدی که به مفهوم یکتایی(Singularity)    یا همان لحظه عبور هوش مصنوعی از هوش انسان وارد می‌شود این است که ذهن انسان بسیار پیچیده‌تر و جادویی‌تر از آن چیزی است که بتواند روی یک صفحه کوچک تراشه کپی‌برداری شود این درحالی است که با مطالعه روی رفتار مغز می‌توان فهمید که موقعیت فناوری با شتاب چشمگیری در حال جهش است.
به اعتقاد ری کورزویل که مهم‌ترین فعال موسسه یکتایی در سانفرانسیسکو است، بازسازی عملکردهای ذهن پس از حرکت از یک نقطه ورود به یک تفکر واحد بسیار آسان خواهد بود.
وی در این خصوص افزود: برای دستیابی به هوش مصنوعی پیشرفته ما در حال رمزگشایی کورتکس مغز هستیم که در آن 22 میلیارد نورون و 220 تیلیارد سیناپس وجود دارد. زمانی که بتوانیم تمام این بخش‌ها را رمزگشایی کنیم، می‌توانیم به ابررایانه مجهز به نرم‌افزاری برسیم که قادر است تمام برهان‌ها و استدلال‌ها را شبیه‌سازی کند.
هرچند که هنوز این برنامه وجود ندارد اما کورزویل معتقد است که ما به این هدف بسیار نزدیک هستیم.

/ 1 نظر / 16 بازدید
افسانه

سلام جالب بود.