تولیدخودروهای هیبریدی(الکتریکی)برترین خودرهای سبز معرفی شدند

برترین خودرو سبز در دنیا خودرو پیروس تولید شرکت تویوتاست  دومین خودرو سبز برتر دنیا خودرو اینسایت تولیدی شرکت هوندا موتور کشور ژاپن است‌. این خودرو برای طی مسافت یکصد کیلومتر تنها 7/5 لیتر بنزین مصرف می‌کند‌.  سومین خودرو سبز برتر دنیا خودرو فیوژن تولیدی شرکت فرد موتور آمریکاست‌. این خودرو برای طی مسافت یکصد کیلومتر تنها شش لیتر بنزین مصرف می‌کند ویکی از محبوب‌ترین خودروهای هیبریدی در بازار آمریکا محسوب می‌شود‌. چهارمین خودرو سبز برتر دنیا خودرو گلف تی دی‌ای یاgof TDI    است که توسط شرکت فولکس واگن کشور آلمان تولید شده است این خودرو برای طی مسافت یکصد کیلومتر 9/6 لیتر بنزین مصرف می‌کند‌. دیگر خودروهای معرفی شده در این فهرست می‌توان به خودرو مینی کوپر اشاره کرد که برای طی مسافت یکصد کیلومتر 3/7 لیتر بنزین مصرف می‌کند‌. خودرو اسکیپ تولید شرکت فورد ششمین خودرو این فهرست است که برای هر یکصد کیلومتر 3/7 لیتر بنزین استفاده می‌کند و خودرو فیت تولیدی شرکت هوندا که برای هر یکصد کیلومتر 5/7 لیتر بنزین استفاده می‌کند‌. هشتمین خودرو سبز برتر دنیا تولید شرکت بی ام و آلمان است. خودرو بی ام و 335 دی که برای طی هر یکصد کیلومتر 7/8 لیتر بنزین استفاده می‌کند هشتمین خودرو برتر دنیاست و خودرو هایلندر تولیدی تویوتا و خودرو سیلورادو تولید شورلت در جایگاه نهم و دهم این فهرست قرار گرفته‌‌اند.
هان سولن یکی از تحلیلگران بازار خودرو می‌گوید: طی بیش از یک سالی که از روی کار آمدن باراک اوباما در آمریکا می‌گذرد سرمایه‌گذاری در ساخت تکنولوزی‌های کم آلاینده در این کشور و به دنبال ان در سراسر جهان افزایش یافته است‌. این سرمایه‌گذاری‌ها زمینه‌ساز عرضه سوخت‌های گیاهی و تکنولوژی‌های سبز به دنیا شده است‌. اما مهم‌ترین تحولی که این سرمایه‌گذاری‌ها به وجود آورده در صنعت خودروسازی است‌. طی یک سال و اندی گذشته اغلب شرکت‌های خودروسازی در ساخت خودروهای هیبریدی و حتی الکتریکی سرمایه‌گذاری کردند و برخی توانستند نمونه‌هایی از خودروهای الکتریکی خود را برای آزمایش به خیابان‌ها بفرستد‌. در تمامی نمایشگاه‌های خودرو نیز حضور این خودروهای سبز بسیار چشمگیر بوده است و اخیرا نمایشگاهی که در پکن برگزار شده بود هم خودروهای سبز خوش درخشیدند‌. پیش‌بینی می‌شود خودروهای الکتریکی از ابتدای سال 2011 میلادی وارد بازار مصرف دنیا شود ولی عرضه انبوه آن به بازار از سال 2013 میلادی اغاز می‌شود‌.   وی می‌افزاید: هم‌اکنون بزرگ‌ترین مشکل ضعف زیرساخت‌های صنعتی برای ارایه خودروهای الکتریکی به بازار است‌. عدم وجود پمپ‌های شارژ الکتریکی خودروها در جاده‌های بین‌شهری و حتی داخل شهری مهم‌ترین مشکلی است که در مسیر الکتریکی شدن بازار خودرو وجود دارد.    
وی ادامه داد: ساخت این خودروها هزینه زیادی دربردارد زیرا تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت آن کاملا متفاوت از تکنولوژی‌های قدیمی است و نیاز به سرمایه زیادی دارد. بنابراین هزینه تمام‌شده این خودروها بیشتر از خودروهای بنزینی بوده و تامین آن هزینه برای شمار زیادی از مردم سخت است‌. بنابراین دولت‌ها باید اقدام به ارایه یارانه به خریداران خودروهای الکتریکی کنند‌. البته دولت آمریکا توافق کرده است که از ابتدای سال 2011 میلادی و بعد از عرضه خودروهای الکتریکی یارانه‌ای به مبلغ 7500 دلار پرداخت کند ولی این طرح زمانی نتیجه مثبت خواهد داشت که درتمام جهان اجرا شود‌.    

/ 0 نظر / 18 بازدید