شفیعی کدکنی

                                                        

 در هر دو عکس موضوع اصلی محمدرضا شفیعی کدکنی است؛ مردی کمیاب و بلکه نایاب از سلسله نادره‌ای که گویی به نسلی رو به انقراض شباهت دارد؛ استادانی که وجود خود را در کنج خلوت و تنهایی، بی‌سروصدا در رهن فرهنگ این کشور گذاشتند و صبورانه، ورق ورق ذخیره‌های فرهنگ کشور را یا زنده کردند یا افزودند؛ نسلی که در همین آخرین ماه سال دوتای دیگرشان هم رفتند؛ یکی استاد استادان، ابوالقاسم گرجی و دو دیگر استاد بزرگ، ایرج افشار. 
عکس اول، یک کلاس درس را نشان می‌دهد؛ دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، با همان نیمکت‌های قدیمی مغز پسته‌ای که حداقل 50-40 سالی است صف به صف دانشجو می‌آیند و بر آنها می‌نشینند و می‌روند. عکس نیمه بالایی کلاس را نشان می‌دهد. آنجا که تخته هست و میز کوچک استاد. نیمکت‌ها پرند. یک ردیف دانشجو روی زمین نشسته‌اند و تکیه داده‌اند به پایین پایه نیمکت‌ها و از فاصله یکی، دو متری زل زده‌اند به استاد. غیراز اینها 10، 15 دانشجوی دیگر هم هستند که دور کلاس را گرفته‌اند تا زیر تخته سبز. روی زمین آرام گرفته‌اند از روبه‌رو تا پشت سر استاد. استاد کاپشن‌اش را روی صندلی آویزان کرده است و خودش که غیر از 70 سال سنی که دارد، از بزرگ‌ترین بزرگان فرهنگ و ادب ایران است، با آن قامت کوتاه، کودکانه روی میز نشسته است، با چهره گشوده‌ای که فقط نیم رخش در زمینه نور تند پنجره پیداست، حرف می‌زند. درس می‌دهد. ساده و راحت و بی‌جبروت. عطر معنویت کلاس را می‌شود خوب نفس کشید.
.
عکس دوم، باز هم شفیعی کدکنی را در برگرفته است. مراسم تشییع مرحوم ایرج افشار است. حداد عادل که کنار او نشسته است با چشمان خیلی باز به جایی خیره شده است شفیعی کاپشن سیاهی بر اندام کوچک خود دارد که حداقل یک سایز بزرگ است و زیپ آن را تا زیر چانه کشیده است. کلاهی بافتنی بر سر دارد که کمی از موی سپیدش از زیر آن بیرون زده است. دست به سینه فشرده و سخت در خود فرو رفته و با چشمان و دهان بسته می‌گرید آنقدر که صدایش را هم از عکس می‌شود شنید. باید خیلی غصه جگرسوز داشته باشی تا این‌جور زار بزنی.

 این دو عکس در کنار هم، رنج صادقانه بزرگان اصیل فرهنگ این دیار را به نمایش می‌گذارد؛ نسلی بزرگ و شاید بی‌جانشین، که آخرین جرعه‌های جان خود را به جامعه‌ می‌نوشاند.

/ 3 نظر / 5 بازدید
راهی

سلام خدمت دوست عزیز وب صورتی جذابی دارید . مطلبتون هم جالب بود. به امید دیدار مجدد.

دامنه رایگان

اگر پاسخ شما به سوالات زیر بله است ، پیشنهاد می کنیم یک دامنه رایگان برای خود ثبت کنید ! - آیا شما از دامنه طولانی مانند www.yourblogname.persianblog.ir رنج می برید ؟ - آیا می خواهید نام دامنه شما به یاد همه باقی بماند ؟ - آیا نام وبلاگتان بلند است؟ - آیا نام دلخواهتان در سرویس پرشین بلاگ / میهن بلاگ / بلاگفا قبلا ثبت شده ؟ پس منتظر چه هستید ! همین امروز یک دامنه رایگان بگیرید !

آزاد

سلام دوست گرامی ، با مطلب جدیدی پیرامون انتخابات کانادا بروز هستم . اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. پیروز باشید